Babí léto: jaké rostliny si můžete na zahradě ještě užít

Pryč jsou doby, kdy jsme v září začínali s úklidem balkonu a přenášeli rostliny v terakotových i jiných nádobách do zimního příbytku. Příjemně teplé dny (často příjemnější než v horkém létě) teď většinou vydrží až do října a první skutečný mráz na sebe v oblastech s mírným klimatem nechá čekat často až do konce listopadu.

Japonské sasanky: nenáročné trvalky podzimních zahrad

Zahradní terasa na sklonku léta 

Čas mezi létem a podzimem byste měli využít, a hlavně si ho užít: na terasovém záhonu teď budou dokonale vypadat vysoké trvalky, jako hvězdnice, jiřinky a rozchodníky, a samozřejmě také okrasné trávy. 

Pro osázení nádob všeho druhu mají zahradnictví stále co nabídnout: okrasnou zeleninu, listopadky a hvězdnice vypadají dobře jednotlivě, ale právě tak je můžete po vícero rostlinách naaranžovat do větších nádob. Místo obalů na květináče lze použít také bedýnky, košíky...

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Babí léto v okrasné zahradě 

V zahradě se zase rozzáří šípky a další plody, paletu teplých barev postupně nabídne i listoví stromů a keřů. Celek dotví jemná stébla trav – kavylů, dochanu psárkovitého a ostřic. Jako doprovod a výborná výplň mezer poslouží dlužicha. Nejenže její listy mají u různých odrůd škálu odstínů od zelené přes „cappuccino“ až po nachovou, ale navíc na zimu nezatahují, takže dlužicha vypadá dobře i v zimě. Listy si ponechají i další otužilé rostliny, jako břečťan nebo různé druhy vřesu, které jsou teď rovněž všude k dostání. 

Ke končící zahradní sezoně patří i dekorativní plody. Mohou je nést i miniaturní keře, jako libavka polehlá a libavka hrotitá. Nejlépe však vyniknou jako solitéry v květináčích s dobře zvoleným obalem.

Exotické plody, které můžete sklízet už i u nás

Užitková zahrada začátkem podzimu 

Také v užitkové zahradě je stále co obdivovat, sklízet a podzimní slunce dovolí, aby papriky, rajčata a bylinky ještě rozvinuly svou vůni. Zahrada kromě toho nabízí spoustu ozdob: lampionky mochyně židovské třešně, šípky a první okrasné dýně. 

Stromy v lese a parku navíc dodají žaludy a kaštany. S několika takovými doplňky lze zkrášlit stůl na terase nebo dozdobit kytici – například jiřinky jsou trvanlivé květiny k řezu. Podzimní náladu si pak můžete vnést i do domu, když už počasí nepřeje.

Podívejte se, jak se žije v kontejneru

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada