Co dělat na zahradě v létě: zalévejte, bojujte s plevelem a užívejte si sluníčko

Kdy zalévat zahradu v létě?

Stejně jako pro lidi je pro zahradu největším nebezpečím sucho a extrémně vysoké teploty. V takovém počasí trpí vše, co nepatří do kategorie “odolné”. Pokud nemáte záhony zamulčované, bude potřeba půdě pravidelně dodávat vláhu. Ideální je zalévat třeba jen jednou za 3 dny, ale tak, aby byla půda prolitá minimálně na hloubku prstu. Jinak se vše zase rychle odpaří a ke kořenům se vůbec nedostane.

Plevel na záhonech nenechte vykvést

Pletí záhonů je úmorná činnost a asi by se dala označit jako ta nejméně oblíbená. Přesto se jí v rozmezí minimálně 3 týdnů věnujte. Je totiž důležité nenechat plevel na záhonech vykvést, pak by se totiž vysemenil a vy byste si tak přidělali práci. Půda se nejsnáze odpleveluje po dešti, případně vyzkoušejte podřezávače plevele. Použití je snadné, rychlejší než klasické pletí a při pravidelném použití zůstanou záhony krásně čisté. Podřezaný plevel navíc můžete nechat ležet na záhoně jako mulč (samozřejmě nenakvetlý).

Dopřejte rostlinám živiny

V létě dozrává většina zeleniny, takže touží po živinách. Dopřejte jí je v podobě organických hnojiv, skvělé jsou nejrůznější jíchy, hmyzí hnojiva nebo granulované slepičince. Pohnojit je ale třeba i okrasnou zahradu, do konce prázdnin je čas u většiny trvalek.

Letní koláč
Info ikona

V létě si užívejte své plody práce

Kochejte se kyticemi do vázy ze zahrady, trhejte si bobulovité ovoce rovnou do pusy a vařte z těch nejčerstvějších surovin. Jestli se vám nechce léto strávit u plotny zavařováním všech dobrot, máme dobrou zprávu: spoustu zeleniny a ovoce můžete nejprve zamrazit a zpracovat třeba až na podzim. To se týká všech džemů, marmelád, čatní…

Odlamujte odkvetlá květenství

Jestli netoužíte po semenech trvalek pro pěstování vlastních sazenic, vylamujte odkvetlá květenství. Rostliny se tvorbou semen zbytečně vysilují a pokud jim od květů pomůžete, zbude jim víc síly na příští rok. 

Dejte si pauzu od sekání trávy

I ten nejudržovanější anglický trávník v létě ocení, když mu dopřejete delší vlas. Nebude tak rychle vysychat, tím pádem je větší pravděpodobnost, že se vyhnete nevzhledným vypáleným mapám od sluníčka. A i vy určitě oceníte, když místo pobíhání se sekačkou strávíte odpoledne s přáteli nebo rodinou.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada