DIY: domácí postřiky k ochraně rostlin

Příprava domácích postřiků je jednoduchá, takže se rychle můžete přesvědčit o jejich účinnosti.

Postřik proti mšicím a třásněnkám

Obyčejný mýdlový roztok připravený ze dvou lžiček nastrouhaného mýdla a čtyř litrů vody účinkuje proti mšicím, třásněnkám a roztočům.

Roztok z cibule proti sviluškám

Postřik z cibule kuchyňské působí na svilušky a mšice. Cibuli pokrájejte na menší kousky, vložte do mixéru se stejným množstvím vody a rozmixujte. Vzniklou kaši přeceďte a výsledný roztok aplikujte na napadené rostliny rozprašovačem. Zákrok můžete kdykoli opakovat.

Přípravek z pálivých paprik

Přípravek z pálivých paprik a papriček připravíte obdobným způsobem, jen při práci použijte ochranné brýle a rukavice. Papriky nasekejte, rozmixujte se stejným objemem vody a trochou mýdla, díky němuž tekutina k rostlinám lépe přilne. Po přecezení rozprašte proti mravencům nebo motýlím housenkám. Použít můžete i prášek z pálivých paprik (prodávané koření), kterým ráno za rosy napadenou rostlinu popraště.

Kombinace domácích postřiků

Složení postřiků můžete různě obměňovat a kombinovat, např. cibuli s paprikou nebo česnekem. Pokrájené kousky lze rovněž zalít vodou, nechat přes noc vyluhovat a po přecezení naředit vodou. Postřik je možné opakovat i několikrát za den, uvítají ho zejména růže, azalky, chryzantémy a jiné okrasné rostliny. Znovu jej aplikujte také po dešti.

Výluh z listů rajčat a nálev z bezu

Podobný účinek má i výluh z listů rajčat nebo nálev z bezových listů. Naředěné hubí mšice a housenky.