Sinice, nebo řasy?

„Odlišit řasy od toxických sinic pomůže jednoduchý, tzv.  Maršálkův, test,” radí Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR. „Naplňte průhlednou láhev, například PETku až po hrdlo a nechte 20 minut odstát. Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice. Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy,“ vysvětluje. 

Zelené řasy ve vodě
Info ikona

Zelená řasa, ale čistá voda.

Foto: Shutterstock

Vejděte po kolena do vody. Vidíte palce u nohou?

Pokud nemáte průhlednou láhev a nejste si jistí, opatrně vejděte do vody po kolena tak, abyste nezvířili usazeniny na dně. Pokud si přes zelenou vodu neuvidíte na palce u nohou, raději do vody nechoďte. Kromě přítomnosti sinic je pravděpodobné, že koncentrace řas je tak velká, že by mohla způsobit alergie.

Pomůže také rozhlédnout se po celé vodní ploše, zda není někde viditelný zelený povlak takzvaného vodního květu sinic. Ten při podrobnějším pohledu tvoří zmíněné zelené částečky připomínající krupici nebo nasekané jehličí a může se díky větru libovolně přemísťovat. 

Sinice obsahují toxiny, které poškozují zdraví

„V posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic na vodních plochách. Sinice obsahují toxiny, které se mohou projevit v lepším případě alergií, v horším záněty očí a spojivek, žaludečními obtížemi, bolestí hlavy, malátností, oslabením imunity, až poruchou funkce jater a možným vznikem rakoviny při dlouhodobějším kontaktu. Vyšší riziko je samozřejmě u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost. Při styku se sinicemi se neotírejte, ale snažte se co nejdříve osprchovat čistou vodou,“ doporučuje Eliška Maršálková.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada