Jak vysadit velký strom do zahrady: buďte hodně opatrní a dodržte zásady výsadby. Hlídejte kořeny i velikost listů

Dub korkový
Info ikona

Sedět ve stínu koruny vzrostlého stromu může být snem mnoha lidí, ale málokdo si uvědomuje, že ne vždy je možné si takový strom do zahrady pořídit.

Proč rádi chodíte do lesa? Kvůli houbám? Kdepak, je to kvůli vzrostlým stromům, které nás nepřestávají fascinovat. Mnozí se chodí do lesa nabíjet energií, která zde doslova prýští ze všech stran. A právě zde, v lese, nás často napadne, proč bychom si nemohli na svoji zahradu vysadit pořádný strom, však je zde dostatek místa. Velmi oblíbenými listnatými stromy, které si lidé do zahrad pořizují, jsou hlavně duby, buky, javory a lípy. Ale, ještě před tím, než si nějakého toho krasavce vysadíte, si uvědomte, že vaše zahrada není les a vaše prostorové možnosti jsou často omezené. Výsadba stromu do zahrady může být i nebezpečná, dbejte tedy těchto zásad.

Zásada č.1: Zvolte dobře místo výsadby stromu

Krásně rostlý strom s mohutnou korunou a kmenem je opravdu úžasný, ale vaše zahrada nemusí být tím pravým místem pro takového velikána. Běžně takové stromy mohou dorůst do výšky kolem 15-20 metrů, ne-li více, takže jeho výsadbu zvažujte jen v případě, že máte opravdu velkou zahradu nebo park. Strom musíte vysadit tak, aby v budoucnu nepředstavoval žádná rizika, a to jak pro okolní stavby či rostliny, tak i pro vás. Velkým problém bývá, vysadíte-li velký strom blízko domu. Dříve či později stejně přivoláte na pomoc arboristu, který strom pokácí. Stromy v blízkosti domu mohou poničit fasádu, základy domu, střechu a to nemluvím o padajících větvích při větru či bouřce. Odborníci tedy doporučují, že statný strom byste měli vysadit nejméně do vzdálenosti 10 metrů od domu.

Zásada č. 2: Zrádné kořeny škodí nenápadně, hlídejte je

Máte-li strom s obří korunou a kmenem, uvědomujete si vůbec, jak asi vypadá jeho kořenový systém? Kořeny totiž často představují ještě větší riziko, než nadzemní část. Například kořeny dubů jsou docela agresivní a silné, proto se často rozrostou tam, kde to není žádoucí, nejčastěji do kanalizace, do základů domu, nebo nadzvedávají dlažbu a obrubníky. Kořeny tedy musíte rovněž hlídat.

Zásada č. 3: Nepořizujte si obří listnáče, hlavně duby a javory

Samozřejmě, u všech listnatých stromů listí na podzim padá, ale pokud máte na zahradě obří dub či javor, množství listí je opravdu veliké a připravte se na to, že ho budete uklízet nejen hodně dlouho, ale také často. Nespadne totiž naráz, ale tak nějak postupně, především duby jsou v tomto přeborníci, těm listí zůstává klidně až do jara, kdy ho milostivě shodí. S listím může být problém hlavně v případě, kdy strom máte poblíž domu, altánu či pergoly, jeho váha, především v zimě, kdy je vlhké a mokré, může střechy poničit.

Zásada č. 4: Pod velkými stromy nic jiného neporoste

Vzrostlé stromy potřebují ke svému životu hodně energie, živin a vody. A právě o to soutěží s ostatními rostlinami, které rostou nejen pod nimi, ale i v okolí. Duby, buky i javory, dokáží ukrást živiny a vodu ostatním rostlinám, o prostoru nemluvě. Takže, chcete-li pěstovat i jiné rostliny, nežli vzrostlé stromy, v dosahu koruny nepěstujte nic, možná jen nějaké půdopokryvné rostliny. Nějaké keře či trvalky by zde hodně trpěly.

 

Zásada č. 5: Strom blízko domu vám vezme světlo

Vysadíte-li velký strom příliš blízko domu, počítejte s tím, že denního světla, natož sluníčka, si moc neužijete. Větve takových stromů jsou natolik husté, že jimi žádné světlo nepronikne, to má za následek také šíření vlhkosti a plísní ve vašem domě. Nechcete-li si způsobit zdravotní problémy, velké stromy vysaďte hodně daleko od domu, nebo se na ně choďte raději dívat do lesa.

Zásada č. 6: Tak vy se bojíte bouřky?

Každé malé dítě ví, že při bouřce se nesmíte schovávat pod velké stromy. Proč? Protože čím větší strom, tím více přitahuje blesky. Zvláště některé druhy, jako je třeba jedlý kaštan, jsou obzvláště nebezpečné. Duby, buky, javory i lípy, jsou-li vyšších rozměrů, blesky přitahují, a to je nebezpečné jak pro vás, tak pro váš dům. Během silného větru navíc hrozí zlomení větví, které spadnou na váš dům, auto či někoho pod ní, což se týká i sněhu. Je-li strom zasněžený a sníh se na větvích drží, hrozí zlomení přetížené větve.

Jste smutní? Nebuďte, máme pro vás dobrou zprávu

Možná jsem vás, výčtem negativ vzrostlých stromů, zklamala a váš sen o relaxu pod korunou krásného stromu se tak rozplynul. Tak nevěste hlavu, i vy můžete mít na své zahradě dub, buk, javor či lípu. V nabízeném sortimentu většiny zahradnictví je řada krásných kultivarů těchto krasavců, které mají přijatelnou velikost a na kráse jim to rozhodně neubírá. Vyberte si tedy nízké a vyšlechtěné kultivary svých oblíbených listnatých stromů a uvidíte, že i pod pětimetrovým stromem se dá krásně relaxovat, ať již s knihou, nebo sněním o krásné dovolené.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada