Vysaďte si nejkrásnější stálezelený keř: brslen je nádherný po celý rok v každé zahradě, nádobách i na hrobech

Brsleny dodají vaší zahradě barvu i v zimě

Jakmile na zahradě odkvetou trvalky a letničky, bývá na zahradě nouze o každou barvu. To však lze zachránit výsadbou těchto stálezelených keřů, které jsou nenáročné a ozdobu nám udělají i přes zimu a to nejen na záhoně, ale také na balkoně, kde je lze bez problémů pěstovat v nádobě. Nejkrásnějším druhem brslenu, který se vysazuje v posledních letech je brslen Fortuneův, který má řadu neskutečně krásných kultivarů.

Co je to brslen?

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) je dlouho oceňován jako nenáročná, půdopokryvná rostlina, která se pěstuje buď jako klasický keř nebo různě tvarovaný na kmínku. Velmi často se právě tento druh brslenu používá na nižší, živé ploty, kde často nahrazuje zimostráz, který bývá v posledních letech napadán jeho největším škůdcem zavíječem zimostrázovým.

Brslen lze využít jako popínavou rostlinu nebo na lem záhonu

Kromě klasického využití jako keře, lze brslen využít také jako popínavou rostlinu. Jeho tenké výhony se totiž umějí zachytit pomocí příčepivých kořínků a tak se lehce přichytí na oporu, která je poblíž. Vhodnou oporou bývá kmen stromu, klasická opěrná konstrukce nebo zeď a zde je schopen se pnout až do výšky tří metrů. Pokud ale potřebujete, aby byl keřík nižší, není žádný problém zakoupit buď nižší kultivar, nebo brslen zakracovat řezem. Díky nízkému vzrůstu brsleny můžete použít také jako lem záhonu. Jeho pestrobarevné výhony se s oblibou používají do dušičkových věnců a různých aranžmá, který krásně oživí.

Nejkrásnější kultivary brslenu mají zářivě panašované listy

Jestliže vám na záhoně, klidně mezi trvalkami, nebo na balkoně v nádobě, chybí hlavně přes zimní období barvy, rozhodně si vysaďte pár brslenů. Můžete bíle nebo žlutě panašované kultivary namíchat, nebo vysadit pouze se zelenými listy. Mezi bíle panašované brsleny patří třeba kultivar ´Silverstone´, ´Silver Queen´ nebo ´Harlequin´. Druhou skupinou jsou brsleny se žlutě panašovanými listy, kde mezi nejkrásnější patří rozhodně kultivar ´Emerald´n Gold´, ´Golden Harlequin´ nebo Sunspot´. Nemáte rádi pestrobarevné kultivary? Nevadí, i pro vás máme tři kultivary, které mají list tmavě zelený, lesklý a samozřejmě neopadavý. Do zelenolistých kultivarů patří kultivary ´Minimus´, Sürth´ nebo ´Radicans´.

Kdy nejlépe stříhat brsleny

Brsleny pravidelný řez nevyžadují, spíše se to omezuje například na zarovnání v živém plotu či tvarování, pokud je pěstujete nejčastěji jako kulovité. Pokud už je nutno řezat, doporučuje se jaro, případně v létě. Během tohoto řezu odstraňte suché či poničené výhony.

Osázení hrobů pomocí brslenů: celoroční dekorace hrobu

Vzhledem k poměrně širokému sortimentu druhů lze brsleny pěstovat také v nádobách či na hrobech. Rostou v každé půdě, která bude mírně vlhká. Mnohem lépe snáší brsleny polostín, než plné slunce. Nicméně, není-li jiná možnost, porostou i na slunci, jen je třeba pravidelná závlaha.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada