Top nejkrásnější a nejspolehlivější rostliny do truhlíků: nevadí jim mráz a často kvetou i pod sněhem

Podzim může být veselý a barevný
Info ikona

Podzim může být veselý a barevný a to nejen díky rostlinám

Podzim může být velmi veselý a barevný, právě výsadbou vhodných rostlin můžeme celou podzimní atmosféru ještě více vyzdvihnout. Mezi jednotlivé rostliny pak lze použít také různé dekorace v podobě malých dýní, i různých zápichů, které běžně zakoupíme v obchodě.

Následující druhy jsou oblíbené proto, že jim nevadí mráz a často kvetou i pod sněhem.

1. Vřesy a vřesovce

Jak vřesy (Calluna sp.), tak vřesovce (Erica sp.) jsou naprostou klasikou, která se hodí jak do truhlíku na parapet, tak i do nádob a také k osázení hrobů. Často se ještě kombinují s ostatními rostlinami, například s okrasnými travinami či s níže uvedeným drátovcem. Jedná se o rostliny vřesovcovité, tudíž při jejich výsadbě přidejte ke kořenům trochu rašeliny. Nevysazujte však tyto rostliny pouze do samostatné rašeliny, klidně ji smíchejte se zahradním substrátem. Přes zimu, pokud nemrzne a není sníh, vyžadují zálivku.

2. Okrasné zelí

Velmi dekorativní jsou okrasná zelí, které to správné zbarvení získávají až po prvních mrazech. V tu chvíli se totiž zbarví do fialovo modrých odstínů a takto barevné vydrží celou zimu. Vždy je lepší, i lépe vypadá, vysadíme-li několik kusů do skupiny.

3. Macešky

Tyto nejčastěji dvouleté rostliny jsou ty nejodolnější, co se týče nízkých teplot. Naprosto spolehlivě kvetou i v mrazu. Kvetou v široké paletě barev, různě kombinované a velké květy jsou to, co si na maceškách ceníme nejvíce. I macešky jsou vhodné pro výsadbu na hroby, a to buď volně do záhonu nebo do nádoby.

4. Drátovec neboli krásnohlávek

Jedná se vlastně o letničku, která s prvním mrazem odumírá. Zvláštností krásnohlávku však je, že ačkoliv nadzemní, velmi dekorativní, část odumře, stále vypadá velmi krásně. Toho se tudíž využívá především při podzimní a zimní dekoraci, kdy ho můžete v truhlíku ponechat až do jara. Jeho stříbřité větvičky lze velmi dobře zakomponovat do věnců, který díky svojí barvě krásně oživí.

 

5. Chryzantémy neboli listopadky

S chryzantémami se teď doslova roztrhl pytel a můžete je zakoupit na každém rohu, ne jen v zahradních centrech. Chryzantémy kvetou velmi bohatě, v různých barevných odstínech a s různě velkými květy. Tyto krásky mají raději polostín a dostatečně vlhkou půdu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada