Nekrásnější trvalky, které vám zkrášlí zahradu i v zimě: máte poslední možnost si je vysadit, nezapomeňte na Bergénii

Jaké rostliny rostou v zimě?

Sortiment stálezelených rostlin je poměrně bohatý, takže stačí jen vybrat ten správný druh podle situace na naší zahradě. Kromě stálezelených keřů jako jsou hlavně brsleny, buxusy či třeba mahonie, lze vhodné druhy vybrat také mezi trvalkami. Druhy, které jsem pro vás dnes vybrala, vám samozřejmě udělají radost i v sezóně, protože kromě nápadných listů také krásně kvetou. Jaké druhy trvalek tedy můžeme doporučit?

1. Škornice (Epimedium sp.)

Je zajímavá, půdopokryvná trvalka, která má krásně tvarované listy, jež se na podzim a přes zimu vybarvují do odstínů červené až fialové barvy. Škornice patří do čeledi dřišťálovité, takže je příbuzná se známými keři dřišťály, které se používají například do živých plotů. Mezi nejkrásnější druhy patří určitě škornice velkokvětá (Epimedium grandiflorum), která kvete už v květnu velmi krásnými, trochu exotickými květy. Škornicím se líbí někde v polostínu, pod stromy a keři.

2. Bergénie srdčitolistá (Bergenia cordifolia)

Je trvalkou s velkými listy, které se rovněž mohou přes zimu zbarvovat, nicméně i zelené jsou v zimě velmi dekorativní, především ve chvíli, kdy je pokryje jinovatka. Bergenie mají krásný, růžový květ a často se používá právě na hroby či pod stromy, do stínu, kde je třeba ozelenit prostor. Bergenie je velmi spolehlivá trvalka, která se ale dokáže velmi rozrůst, je tedy nutné dát jasně najevo, kdo je zde pánem.

3. Pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides ´Purpurea´)

Dorůstá do výšky kolem 50 cm a pro svůj růst potřebuje chráněné místo. Pryšec kvete od dubna do května a svým listem, který je dofialova, je zajímavý i v sezóně. Jako všechny pryšce obsahuje rostlina jedovatý latex, bílou tekutinu, takže při manipulaci s ním používejte pro jistotu rukavice. Ne, že by vám po potřísnění latexem upadla ruka, ale mohl by způsobit nepříjemnou alergii na kůži.

4. Dlužicha (Heuchera sp.)

Jsou v současné době velmi oblíbené trvalky, které mají nespočet kultivarů. Jednotlivé kultivary se od sebe liší především barvou listů, přičemž barevná škála je opravdu široká od světle hnědé, přes žlutou, červenou až po tmavě fialovou, často s černou kresbou. Dlužichy mají také krásné květy, které lze využít do různých aranžmá, které provzdušní. Díky barevným listům dělají dlužichy okrasu nejen v zimě.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada