Bylinky nechte kvést, nestříhejte je. Připravte bohatou hostinu pro včely, čmeláky i motýly

Libeček, listová petržel nebo pažitka, to jsou bylinky, které míváme téměř všichni po ruce, jakmile se pustíme do vaření pořádného zeleninového vývaru. Každá polévka s nimi získá tu pravou letní chuť. Na druhou stranu, proč nedopřát letní hostinu i užitečnému hmyzu, bez kterého bychom se jen těžko mohli těšit na bohatou úrodu ovoce a plodové zeleniny. Proto, pokud máte tu možnost, vždycky vysaďte nějaké ty bylinky navíc, než kolik jich využijete ve vlastní kuchyni. Nejen včely a čmeláci se na ně s chutí slétnou. Například květy libečku a petržele budou určitě i v obležení ploštic a pestřenek.

Libeček lékařský (Levisticum officinale)

Někdo si bez nasekaných listů silně aromatického libečku nedokáže zeleninovou polévku či hovězí vývar představit, druhému jeho aroma a chuť nesedí. Pro hmyz funguje libeček jako magnet, ale místo na listy se slétá na jeho květy.

Listy libečku mají nejlepší kvalitu v polovině června, před rozkvětem rostliny. Pro kuchyňské využití si je můžete nasekat na drobné kousky, vložit do zipového igelitového sáčku, co nejvíce vymáčknout vzduch a vložit do mrazáku. Samozřejmě pokud máte vakuovačku, bude to mnohem jednodušší. Listy libečku však můžete i sušit. Silné stvoly s květy, které se pro naši konzumaci stejně nehodí, nechte na záhonech pro potěšení užitečnému hmyzu.

Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum)

Také petržel kadeřavou, bez jejíchž listů se dobrá polévka neobejde, po celé léto všichni zastřiháváme a její stonky, které začínají vybíhat do květu hned odstraňujeme. Ale pokud máte na zahradě dostatek prostoru, pak je dobré, pěstovat petrželku v takovém množství, aby vás několik rostlin, vybíhajících do květu, nerozházelo. Petržel má co nabídnout nejen nám, hmyzu, ale i ostatním rostlinám. Funguje jako rostlinolékař a velmi prospívá rajčatům.

Pažitka (Allium schoenoprasum)

Pažitka je možná nejoblíbenější česká kuchyňská bylinka. Dokáže být užitečná i krásná, pokud jí to dovolíte a necháte ji vykvést. Jedná se o medonosnou rostlinu, jejíž kulovité, fialové květy přitahují každého čmeláky jako magnet. I pažitka, stejně jako petržel, však patří mezi významné rostlinolékaře. Ozdravuje půdu a chrání kořeny rostlin, vedle kterých roste. Pokud ji vysadíte ve větším počtu, dokáže dokonce hubit černou skvrnitost a padlí u růží, kadeřavost broskvoní a sněť rybízu. Na záhonech je skvělou společnicí pro mrkev, celer, petržel, jahody i rajčata.

Zdroj: Autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada