Ploštice: Pokud máte u domu jehličnany, dejte pozor na tohoto zapáchajícího brouka. Útočí na vaše domovy

Jak vypadá brouk ploštice 


Vroubenka americká je druh ploštice, která sice pochází až z daleké Severní Ameriky, nicméně i v našich končinách se již velmi dobře zabydlela a co více, líbí se jí i v našich domovech. Pokud doma objevíte jednu vroubenku, buďte si jisti, že rozhodně není sama, takže určitě budete muset podniknout jisté kroky, které vás tohoto nepříjemného a nechtěného hmyzu u vás doma zbaví. Vždy je samozřejmě dobrá prevence, to platí asi ve všech odvětvích, nicméně pokud jich najdete více, budete muset jednat rychleji a efektivněji.

Kde ploštici najdeme nejčastěji a jak ji poznáme?

Tento druh ploštice je častým škůdcem na jehličnanech, zejména preferuje douglasky, jedle a borovice, nicméně nepohrdne ani smrky a citrusy. Je poměrně nápadná, a to nejen svojí velikostí, která dosahuje 2 cm, ale také zbarvením. Vroubenka má červenohnědou barvu a na polokrovkách má znatelné bílé linie ve tvaru písmene W. Na jehličnanech je najdeme, jak saje na šiškách, jehlicích či celých výhonech, milují totiž mízu jehličnanů.

Na podzim hledají vroubenky ubytování

Otázkou zůstává, jak se vroubenka ocitne v našem domově? Na podzim dospělci hledají vhodná místa k přezimování, přičemž se nejedná o jedince, ale klidně o stovky jedinců. Hledají suchá místa, často se usídlí do hnízd ptáků, pod kůry stromů nebo zjistí, že v našich domácnostech jsou rovněž dobré podmínky pro jejich přezimování. Pokud se k nám nepřestěhují na podzim, další etapa je léto. Není sice životu nebezpečná, ale může způsobovat případné alergie u citlivějších jedinců a co si budeme povídat, přijde-li k vám návštěva, určitě se nechcete prezentovat tím, že u vás doma bydlí kdejaká „havěť“. Takže, co udělat pro to, aby vroubenka zůstala pouze na jehličnanech a nepřekročila práh našeho domu?

Kdo je připraven, není překvapen: vroubenku nikdy doma nezabíjejte

Stejně jako na jiný otravný hmyz, který se čas od času může objevit v našich domácnostech, platí i na vroubenku americkou důsledný, a hlavně pravidelný úklid. V čisté a voňavé domácnosti se hmyzím návštěvníkům líbit nebude a pokud se zde přece jen objeví, bude to jen náhoda. Takže pravidelný úklid je základem úspěchu. Jestliže jste vroubenku americkou doma našli, ne aby vás napadlo po ní hodit třeba botu nebo ji hned rozšlápli. Raději ji vezměte na lopatku či kus papíru a opatrně vyneste ven. Proč? Protože stejně jako ostatní ploštice, dokáže i vroubenka značně zapáchat, přičemž tento zápach uvolní ve chvíli, kdy se cítí ohrožena. A pokud ji rozšlápnete, budete muset hodně dlouho větrat, než vaše domácnost bude opět příjemně vonět.

Jak se zbavit ploštice

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy vroubenek ve své domácnosti naleznete více, máte dvě možnosti. Buď aplikujete insekticid, který běžně zakoupíte nebo kontaktujete deratizátory, kteří si s tímto návštěvníkem již poradí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada