Proč musíte mít na zahradě hotel pro hmyz? Pomůžete přírodě a zajistíte si krásnou zahradu: Návod na jeho výrobu

Pro mnoho druhů hmyzu není snadné najít na pečlivě udržované zahradě místo, kde by si mohly postavit hnízdo. Přitom jsou však v zahradě vítány – ať už jako opylovači, jako predátoři, kteří umějí likvidovat škodlivý hmyz, nebo prostě jako příjemné oživení zahrady. Hmyzí hotel poslouží mnoha druhům samotářských včel a jejich příbuzným čmelákům či vosám, stejně jako zlatoočkám, škvorům, motýlům či slunéčkům. Můžete ho koupit, ale také sami vyrobit.

Co budete potřebovat: pevnou krabici, prkna, vrták a vruty, pletivo pro králíky, různé přírodní materiály, jako dřevěné kulatiny, cihly, dutá stébla, slámu a kameny.

Jak na to

Záleží na vás, jak velký příbytek pro hmyz chcete mít. Můžete zvolit jeden velký „hotel“, ale také několik menších domečků rozmístěných po celé zahradě. Podle plánované velikosti si vyberte pevnou dřevěnou krabici, která má dno. Lze ji položit na delší nebo kratší stranu, ale v každém případě zajistěte, aby byla stabilní. Krabice  by měla mít střechu, aby do ní nezatékalo: na vrchní stranu můžete dát kus plechu, střešní tašky. Pečlivě je upevněte, aby je neodnesl vítr.

Hotel pro hmyz
Info ikona

Vnitřní prostor rozdělte přepážkami z prken na několik menších přihrádek. Připevněte je vruty. Jednotlivé přihrádky pak vyplňte různými materiály, do kterých se bude hmyz stěhovat. Vhodná jsou stébla rákosu, orobince nebo bambusu nařezaná na stejnou délku, kulatá polena nebo špalky provrtané vrtákem o průměru 5–10 mm do hloubky nejméně 10 cm, tenké větvičky nařezané na jednotnou délku a vyplňující vymezený prostor, duté cihly, karton, dřevěná vlna, suchý mech nebo naskládané kameny.

Když budete mít všechny prostory vyplněné, připevněte na přední stěnu králičí pletivo. Zabrání tomu, aby porézní materiály vypadly, a poslouží i jako ochrana před některými dravci. Hmyzí hotel pak postavte na chráněné místo, nejlépe u jižní stěny domu a pod převisem střechy.

Co dál?

Hlavně buďte trpěliví: první obyvatelé se mohou objevit brzy, ale než bude obsazena většina prostorů, může to trvat několik měsíců. Každý druh hmyzu má jiné období kladení vajíček; u některých druhů přezimují dospělci, jiní přečkávají zimu v podobě vajíček, larev nebo kukel.

A s jakými obyvateli můžete počítat?

V hotýlku se pravděpodobně usadí samotářské včely. Ty spolu s včelami medonosnými a čmeláky (i ti se v domku pravděpodobně objeví) zajišťují opylení rostlin. Hmyzí hotel si najdou i slunéčka; těch existuje řada druhů, nejen známé slunéčko sedmitečné. Dospělci i larvy zlikvidují značné množství mšic. Nastěhují se i škvoři a zlatoočky – jedni i druzí jsou zdatní konzumenti mšic. A třeba také vosíci. Tyhle dravé „vosy s úzkým zadečkem“ zlikvidují mnoho hmyzu, mezi tím i řadu škůdců. Není důvod bát se jejich žihadla: vosíci neútočí, ani když se k nim přiblížíte.

Autor článku: Jiří Dvořák, šéfredaktor časopisu Naše krásná zahrada

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada