Vysejte do zahrady užitečné letničky: fungují jako rostlinolékaři a mohou vyhnat i některé škůdce

Rozdělení zahrady na květinovou a zeleninovou nebo na okrasnou a užitkovou naši předci příliš nedodržovali. Naopak, většinou si staří zahradníci bývali velmi dobře vědomi toho, jak se mohou květiny a zelenina vzájemně doplňovat a ochraňovat se tak před některými chorobami a škůdci.

Smíšené kultury jsou pro rostliny výhodné

Smíšené kultury, jak se záhony, na kterých se pěstují společně různé druhy rostlin vedle sebe, jmenují, přinášejí rostlinám spoustu výhod. Samozřejmě za předpokladu, že vysadíte či vysejete vedle sebe rostliny, které si budou vzájemně prospěšné, budou se podporovat v růstu nebo se budou i chránit před některými škůdci. Správnou kombinací květin, bylinek a zeleniny dokonce můžete v ideálním případě předejít zásahu chemickými prostředky, kterému se jistě všichni rádi vyhneme. Prevence je vždy lepší než léčba! To platí i v našich zahradách.

Letničky, které se vyplatí vysít do zeleninových záhonů

Afrikán (Tagetes)

Běžně tyhle nepříliš libě vonící krásky určitě znáte pod jménem afrikány, ale správně se nazývají aksamitníky. Ještě nedávno platily za tzv. hřbitovní květiny. K vysazování na hroby je přímo předurčovala jejich absolutní nenáročnost. Ze stejného důvodu afrikány často zdobily i záhony v městských a zámeckých parcích.

Afrikány netrpí téměř žádnými nemocemi, zato na sebe dokážou strhnout pozornost například slimáků, a tak ochrání, alespoň dočasně, například listovou zeleninu ve svém sousedství.

Afrikány však mají ještě daleko zajímavější úkol. Blokují totiž vývoj půdních háďátek, která jinak tak často napadají brambory, jahody nebo cibuloviny. Pro boj s háďátky byl vyšlechtěn dokonce speciální kultivar aksamitníku rozkladitého, který najdete pod názvem ´Ground control´. Ten má ještě větší účinnost než běžné afrikány a je vhodný k použití i pro zelené hnojení. 

Dokonce i výskyt plísní je mnohem menší, pokud mezi rajčata, dýně, okurky nebo brambory vysadíte i akfrikány.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

Heřmánek pravý vysaďte mezi fazole a hrách, cibuli, salát, špenát, mangold, červenou řepu nebo i celer. Bude je podporovat v růstu a zároveň ochraňovat proti houbovým a plísňovým onemocněním.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíčky patří mezi oblíbené bylinky, které se nejčastěji využívají k výrobě mastí na kožní problémy, ale měsíčky mají také podobné účinky, jako aksamitníky. Zvládnou si poradit s háďátky, mšicemi i slimáky, ale největší účinek mají v boji proti plísním. Měsíčky proto vysaďte na záhony mezi rajčata, okurky, dýně, melouny a brambory.

Kopr vonný (Anethum graveolens)

Kopr produkuji tak výraznou vůni, že většinou rozděluji i lidi na své příznivce a odpůrce. Mezi opravdu velké odpůrce však náleží i hmyz. Kopr vyhání ze záhonů zeleniny dřepčíky i bělásky, proto ho ve větším množství vysévejte mezi saláty, zelí, květáky, okurky, mrkev, brokolici, ale také mezi jahody a brambory.

Tip pro zdravé třešně:

Lichořeřišnici vysévejte pod ovocné stromy, především pod třešně. Přitáhne na sebe totiž mšice, které by jinak ničily mladé listy, letorosty a stopky plodů. Napadené listy, ale i mladé letorosty se svinují a později zasychají. Stejně tak krásenku nebo ostálku, které fungují velmi podobně.

Zdroj: http://prirodnizahrada.euhttps://living.iprima.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada