Zahrádka, jak ji naše prababičky milovaly: Na okně muškáty, v zahradě šeřík, růže, kopretiny i libeček

Všimli jste si, jak často dnes bývají předzahrádky, tedy prostory před domem, směrem do ulice, ale i zahrady, spíše vysypané kamením než skutečně osázené květinami? Může za to naše představa, že se mezi kameny nebude držet plevel a péče o záhony tak bude jednodušší. To je však omyl. Jakmile se jednou plevel v udusané půdě pod kameny a nezřídka i pod zahradní textilií uchytí, budete jej ze záhonu jen složitě vyhánět. Tak zahoďte černou plachtu, zapomeňte na mulčovací kůru, kameny nechte jen pro skalky a vybudujte obyčejný záhon, plný letniček i trvalek, ať se mají i včelky a motýli z čeho radovat.

Předzahrádka ve stínu lípy i s vůní šeříku

Snad žádný jiný strom není s českým venkovem tolik spjatý, jako lípa. Pokud vás od vysazení tohoto majestátního stromu odrazuje právě jeho velikost, poohlédněte se po lípě odrůdy ’Greenspire’. Jedná se o středně vysoký strom, který dorůstá do výšky 12 m a koruna bývá široká asi 6 m.

Pokud však stínu stromů příliš neholdujete a máte raději slunce, vysaďte do předzahrádky některý z tradičních keřů. Na jaře vás tak může potěšit vůně šeříku, později vykvétá například zimolez, kterému naše babičky říkávaly růže z Jericha. A nezapomeňte ani na kalinu, jejíž sněhově bílé, kulovité květenství sice velmi rychle opadává, ale i tak se jedná o půvabný keř.

Na záhonech pěstujte růže, trvalky, letničky i cibuloviny

Pokud se opravdu chcete vrátit ke starým tradicím, pak vybírejte i tradiční odrůdy oblíbených trvalek. Pokud možno také volte rostliny s jednoduchým květenstvím, do kterého mají snadnější přístup včely. Prospějete tak užitečnému hmyzu.

Na jaře nesmí na venkovské zahradě chybět cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, krokusy a modřence, později jejich místo zaplní omamně vonící pivoňky, romantické srdcovky a něžné orlíčky.

Na letních záhonech našich prababiček nikdy nechyběly keřové růže, doplněné jednoduchými kopretinami či voňavými floxy, šalvějemi a hvozdíky, ale i nenáročnými kosatci a denivkami. A své místo tu mají i půvabné lilie a vysoké oměje, ostrožky stračky a slezové růže. S koncem léta pak převezmou vládu na záhonech podzimní astry.

Volná místa mezi trvalkami můžete vyplnit výsevem nenáročných letniček, jako jsou měsíčky, astry, máky, černuchy nebo afrikány, k plotu vysejte vysoké slunečnice.

Nezapomeňte na bylinkový záhon

V žádné zahrádce bychom neměli zapomínat na oblíbené kuchyňské i léčivé bylinky, které se pěstují jako trvalky. Své nezastupitelné místo tak mají libeček, pažitka či petržel do polévky, křen k masu, ale i voňavá meduňka pro klidný spánek či máta pro dobré zažívání.

Každoroční výsev nás pak čeká u oblíbené majoránky, kopru nebo bazalky.

I okna domu patří k zahradě

Pohled na okna, na jejichž parapetu nejsou truhlíky či květináče s rozkvetlými květinami bývá smutný. Na jižní a západní straně proto pěstujte muškáty, na východní fuchsie a na straně severní například begonie.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada