Břečťan a jiné popínavé rostliny na stěnách domu

Přítomnost břečťanu či jiných popínavek naopak vykazuje několik nesporných výhod. Když pomineme vzhled domu a v poslední době tolik skloňovanou zelenou fasádu (břečťan je navíc stálezelený), zachycuje porost domu množství okolního prachu a navíc skvěle izoluje.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Izolační vlastnosti břečťanu na zdi

Vrstva vzduchu mezi domem a listy přichyceného břečťanu napomáhá k lepší tepelné izolaci stavba v zimě nepromrzá a v létě se nepřehřívá. Při vytápění má navíc ušetřit až 20 % tepla. 

Popínavá rostlina ale ochrání dům také od nadbytečné vlhkosti. Při dešti stéká voda po listech břečťanu, který si navíc umí „vytáhnout vlhkost i z vlhkého zdiva či základů domu (vytváří silný kořenový systém dlouhý až několik metrů). Předností zeleného pokryvu domu je rovněž schopnost tlumit okolní hluk.

Pnoucí letničky: vyberte a vysejte je včas

Břečťan na zdech ano, ale jen někde 

Ačkoli by se tedy mohlo zdát, že břečťan na fasádě domu je jednoznačná výhra, není tomu tak. Platí to totiž jen pro domy s kvalitními betonovými základy a dokonalou omítkou. Jakákoli prasklina v omítce je jinak pro břečťan pozvánkou, jak se dostat pod ni, zvětšit trhliny a časem způsobit její opad. Jsou známy i případy, kdy břečťan pronikl skrz nezdravou zeď dovnitř do domu. 

Aby k podobným scénářům nedocházelo, je třeba dodržovat a pravidelně kontrolovat hned několik věcí. 

  • Tou první je samozřejmě stav omítky. Pokud nemáte zdravé zdivo, a přesto toužíte po ozelenění domu, odstraňte nejdříve všechny závady. V opačném případě je sice břečťan na čas milosrdně zakryje, abyste je pak ale stejně museli řešit, ovšem v mnohem větším rozsahu. 

  • Na růst břečťanu průběžně dohlížejte a nenechte ho růst všude. Jinak jeho šlahouny ucpou okapy, vrostou pod střešní tašky, které nadzvednou a mohou je shodit, dostanou se i na půdu, do různých větracích otvorů... Nenechte břečťan vyrůst tak vysoko, že už na něj odnikud nedosáhnete. 

  • Pro zahradní zdi a zídky platí, že dokud má břečťan kam růst, nepředstavuje zvláštní problém. Jakmile však doroste na vrchol a už se nemá kam pnout, začne vytvářet mohutný keř, který může představovat pro zeď nadměrnou zátěž, a je potřeba ho odstranit.

Maringotka na zahradě: letní bydlení i pracovna

Jak se zbavit břečťanu? Těžko

Počítejte s tím, že rozrostlého břečťanu se zbavuje těžko. Už kvůli jeho dlouhým kořenům. Proto ho nenechte růst tam, kde ho nechcete. Často se doporučuje jako půdopokryvný podrost do stinných míst. Tam je ideální, ale zakoření všude, a dostat ho z této plochy může být později náročný úkol. 

Ze zdi domu ho sice strhnete snáz, ale nevyhnete se poškození fasády. A pokud se vám podaří nestrhnout omítku, příčepivé kořínky na ní stejně zůstanou. Dokonale odstranit jdou snad jen z betonu, a to drátěným kartáčem. Takže než dovolíte břečťanu, aby pohltil váš dům, vše si dobře promyslete. 

Navštivte zahradu pojatou ve stylu hygge

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada