Zahradu pro mladý, sportovně založený pár předurčila voda, propojení s krajinou i moderní novostavba

„Povahu zahradního návrhu určovaly jak potřeby majitelů, zejména jejich láska k přírodě, cestováníkajaku, tak okolní ráz krásné povltavské krajiny i moderní charakter novostavby rodinného domu, který navrhl architekt Lukáš Holub,“ říká Ferdinand Leffler, jeden z autorů návrhu. 

Svažitý pozemek rozdělují suché zídky do několika teras

Koncept zahrady je podle zahradního architekta založen na jednoduchém a čistém tvarosloví prvků a na kompozici jasných, přehledných ploch. Čtvercový pozemek je vizuálně propojen s okolím použitím černého drátěného plotu, jenž nebrání výhledu na vltavskou přehradu.  

Mírně svažitý terén pozemku byl vyrovnán a rozdělen na terasy se suchými zídkami z místního přírodního kamene spolu se schody z masivního dubu. 

Zahrada je z větší části pobytová, ale má i užitkovou část

Majitelé chtěli venku trávit co nejvíc času. Architekti proto pracovali s exteriérem jako s dalším pokojem nového domu. Zahradu rozdělili na část hospodářskou a o něco větší část pobytovou.  

„Majitelé chtěli vlastníma rukama pěstovat a sklízet. Navrhli jsme proto na jižní straně domu na mlatovém podkladu vyvýšené záhony z modřínových trámků na bylinky, zeleninu a ovoce. Vytvořili jsme prostor pro ovocné keřestromy, pro skleník, přístřešek na přesazování a na sušení prádla, ale i pro dřevěnou lavici na odpočinek. Vzhledem k tomu, že je dům zasazen do mírného svahu, je skrze velká okna na této straně vegetace ve štěrkovém záhonu vidět téměř z podhledu,“ popisuje Kateřina Svobodová, spoluautorka návrhu. 

Terasa s vodním korytem
Info ikona

Šumění vodopádu zpříjemňuje sezení u domu. A nejpříjemněji je tu za letního horka...

Vodní koryta u terasy mají jak estetický, tak praktický účel

Rekreační severní část zahrady je rozšířením terasy domu. Dvě spojené betonové nádrže s ocelovým lemem nenásilně oddělují „uvnitř“ a „venku“ a vytvářejí terénní přechod od východu z domu a terásky pod přesahem střechy k pobytové terase. Vodní koryta mají jak estetický, tak praktický účel: přepad vody vytváří zvukovývizuální efekt a za deště obyvatelé mohou pozorovat zčeřenou hladinu. Vany sbírají dešťovou vodu a navíc slouží jako ochlazovací bazének po použití sauny.  

Odpočinek a relax nabízí terasa, ohniště i venkovní tělocvična

Terasa s modřínovým povrchem a moderním zahradním nábytkem přechází v mlatový prostor hájkového charakteru pro aktivní čas i odpočinek na sedacích pytlích. O něco dál od domu je ohniště se sedacími dubovými kostkami a také venkovní tělocvična s hrazdami o různých výškách a žebříkem.    

Po velkoformátových betonových dlaždicích lze pohodlně přejít k místu, kde v dohledné době vznikne dřevěná pergola s textilními stěnami, dřevěnou podlahou a popínavými rostlinami, které poskytují větší míru soukromí. 

Zahrada navazuje na okolí stromy, hájky, remízky i loukou

Vchod do zahrady tvoří štěrková plocha s pruhem pevné plochy z přírodního kamene před vjezdem do garáže. Je seskládána z kamene z místního kamenolomu, stejný je použit na zídkách. Je tu místo také pro subtilní dřevník s přístřeším, který navrhl architekt Lukáš Holub.  

Zeleň navazuje na okolí jak výběrem, tak uspořádáním: dominantní vegetaci tvoří vzrostlé stromy, solitérní i uspořádané do hájků či remízků. Extenzivní druhy rostlin, jako vytrvalé trávy vysazené u vjezdu i kolem domu, vydrží i několikaměsíční nepřítomnost majitelů. Trávník na otevřených plochách je zároveň loukou, záleží na intenzitě péče o něj. Skalka u domu hostí sbírku kamenů z cest.  

Udržitelnost a soběstačnost je pro majitele důležitá

Pro majitele jsou důležité udržitelnostsoběstačnost: v plánu jsou například sluneční kolektory. Kompostér je samozřejmostí, navíc majitelé počítají s velkou mírou soběstačnosti díky zeleninovým záhonům, ovocným keřům a stromům. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada