Jak pečovat o zahradní nábytek

Zašedlé a zašlé dřevo zahradního nábytku

Na renovaci starého a zašedlého zahradního nábytku ze dřeva použijte čistič dřeva, který odstraňuje nečistoty a chrání jeho povrch. Nastříkejte jej na nábytek, nechte krátce působit a posléze setřete hadříkem.

Je-li nábytek hodně zašedlý a zašlý můžete jej zrenovovat pomocí přípravku, který obnovuje původní barvu dřeva. Přípravek slouží k důkladnému oživení upraveného i neupraveného dřevěného povrchu a výsledky jsou viditelně již po 15 minutách.

Čistič dřeva
Info ikona

Nečistoty z dřevěného nábytku odstraníte čističem dřeva. Stačí nastříkat, nechat působit a setřít.

Foto: Xyladecor

Předúprava dřeva pomocí impregnace

U dřevěného nábytku, který plánujete natřít lazurou, je nezbytná impregnace. Ta vytváří most mezi dřevem a následným nátěrem a ochraňuje dřevo před plísní i dalšími škůdci. Impregnace zároveň vyrovnává savost podkladu a optimalizujete tak strukturu natíraného materiálu. Kvalitní impregnace by měla dřevo penetrovat do hloubky a chránit ho dlouhodobě. Pokud chcete docílit aktivní biocidní ochrany, opatřete nábytek hned dvěma nátěry.

Správná péče může prodloužit životnost zahradního nábytku i o několik let. Při natírání dřeva si pomozte novinovým papírem a lepenkou, kterými zakryjte již natřené kovové části nábytku.

Čištění dřevěného nábytku
Info ikona

Před jakýmkoli nátěrem dřevěný nábytek nejprve očistěte, případně jemně obruste.

Foto: Luxol

Na dřevo olej, nebo lazuru?

Co si vybrat? Při použití olejů není nutná předchozí úprava povrchu dřeva. U lazur je naopak předúprava mimořádně důležitá. Jednotlivé dřevěné součásti ošetřete pomocí jemné brusné houbičky a odstraňte vzniklý prach.

Pro úpravu a konzervaci povrchově neošetřeného dřevěného nábytku je vhodný ošetřující olej. Ten díky hloubkovému účinku dřevo regeneruje, ošetřuje a oživuje starý, zašedlý a matný povrch. Po uschnutí je zcela bez zápachu, odpuzuje vodu a nečistoty.

K renovaci nábytku, který je vystavený venkovním vlivům a musí čelit nepřízni počasí, použijte ideálně tenkovrstvou olejovou lazuru na vodní bázi. Jedná se o barvu, která chrání dřevo proti UV záření, zabezpečuje zvýšenou vodoodpudivost, vysokou přilnavost nátěru a mechanickou odolnost. Dřevu dodává matně saténový vzhled a zajišťuje mu biocidní ochranu proti plísním. Lazura je již po 20 minutách odolná proti prachu a po 90 minutách jí už ani nevadí déšť.

Čištění kovového nábytku
Info ikona

Před nátěrem je nutné kovový nábytek očistit a zbavit všech volných částí rzi i zbytků nátěru.

Foto: Hammerite

Rez na kovovém nábytku

U kovového nábytku nejdříve důkladně očistěte povrch drátěným kartáčem a poté hrubým brusným papírem. Odstraňte vzniklý prach a nábytek omyjte vodou se saponátem. Na očištěný kov pak použijte nejlépe přípravek určený přímo na rez. Díky jeho vlastnostem a složení jej můžete aplikovat přímo na zrezivělé části nábytku bez předchozí chemické úpravy či základování. Nátěr je navíc pružný, takže nepraská a zajišťuje aktivní ochranu proti korozi až na osm let.

Na členitější kousky nábytku jistě oceníte spreje, které nabízejí mnohem jednodušší použití, a to zejména při ošetření kovu na špatně přístupných místech.