REKLAMA

Proč používat na zahradě místní kámen a kde ho pořídit nejlevněji

Kameny z nejbližšího okolí zpravidla harmonicky zapadnou do prostoru zahrady. Dalším důležitým momentem je udržitelnost. Přírodní kámen nevyžaduje pro svou výrobu téměř žádnou energii, pokud ho srovnáváte s betonem anebo keramikou. Převážení těžkého materiálu na velkou dálku však zanechává hodně negativní stopu na životním prostředí. Celková energetická bilance zkrátka vychází mnohem příznivěji, když si pořídíte kámen pocházející z lomu v blízkém okolí, a ne ze zámoří. 

Přírodní kámen z Asie a dětská práce

U kamene dovezeného z asijských zemí, třeba z Indie nebo Vietnamu, se navíc často přesně neví, za jakých podmínek byl lámán a zpracován. Obchodníci totiž někdy nakupují materiál až v přístavu a jednotlivé články dodavatelského řetězce už se nedají dohledat. Často však bývá zmiňována dětská práce. Pokud si tedy hodláte pořídit asijský kámen, měl by mít náležitá osvědčení

U kamene dováženého z evropských zemí, jako je Španělsko, Itálie nebo Turecko, jsou pravidla týkající se bezpečnosti práce apod. srovnatelná s podmínkami v našich lomech. 

Kde pořídit regionální kámen do zahrady

Místní kámen do zahrady zpravidla nekoupíte v centrech pro dům a zahradu, ale ve specializovaných prodejnách. Případně se můžete obrátit na kamenolom, který je nejblíž vašemu bydlišti. Tím se obvykle také dá ušetřit na ceně kamene. 

REKLAMA
REKLAMA