Proč používat na zahradě místní kámen a kde ho pořídit nejlevněji

Kameny z nejbližšího okolí zpravidla harmonicky zapadnou do prostoru zahrady. Dalším důležitým momentem je udržitelnost. Přírodní kámen nevyžaduje pro svou výrobu téměř žádnou energii, pokud ho srovnáváte s betonem anebo keramikou. Převážení těžkého materiálu na velkou dálku však zanechává hodně negativní stopu na životním prostředí. Celková energetická bilance zkrátka vychází mnohem příznivěji, když si pořídíte kámen pocházející z lomu v blízkém okolí, a ne ze zámoří. 

Přírodní kámen z Asie a dětská práce

U kamene dovezeného z asijských zemí, třeba z Indie nebo Vietnamu, se navíc často přesně neví, za jakých podmínek byl lámán a zpracován. Obchodníci totiž někdy nakupují materiál až v přístavu a jednotlivé články dodavatelského řetězce už se nedají dohledat. Často však bývá zmiňována dětská práce. Pokud si tedy hodláte pořídit asijský kámen, měl by mít náležitá osvědčení

U kamene dováženého z evropských zemí, jako je Španělsko, Itálie nebo Turecko, jsou pravidla týkající se bezpečnosti práce apod. srovnatelná s podmínkami v našich lomech. 

Kde pořídit regionální kámen do zahrady

Místní kámen do zahrady zpravidla nekoupíte v centrech pro dům a zahradu, ale ve specializovaných prodejnách. Případně se můžete obrátit na kamenolom, který je nejblíž vašemu bydlišti. Tím se obvykle také dá ušetřit na ceně kamene. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada