Zahrada, v níž nemá nuda šanci: koupací jezírko, sauna, zahradní kuchyň, dětský kout...

„Členění zahrady je jednoduché. Je rozdělena do několika menších funkčních částí a zákoutí, které charakterizují specifické stavby. Nejvýraznější jsou koupací jezero se saunou, plně vybavená zahradní kuchyň a ve stínu borovic vytvořený dětský svět her,“ říká o konceptu zahrady jeho autorka Anna Chomjaková z ateliéru Flera. 

Domečku mezi stromy a lezecké stěně žádné dítě neodolá

Dětský kout najdete dál od domu, pod letitými borovicemi, které mu dodávají kouzlo dobrodružství a tajuplnosti. Zábavní „park“ obsahuje domeček mezi stromy, kuchyňku, prolézačku, kreslicí tabuli i lezeckou stěnu. Všechno v přírodních materiálech a barvách, takže kout na sebe nepřitahuje přespříliš pozornosti a příjemně ladí s barvami lesního porostu.  

Zahradní kuchyň nabízí otevřený oheň, gril i aparaturu

Kousek od dětského světa najdete velkoryse vybavenou venkovní kuchyni, která obsahuje snad všechno, co si lze přát. Od ledničky, mycího pultu přes speciální krytý gril až k otevřenému ohnizvukové aparatuře. Ačkoliv je venkovní kuchyně dál od domu, poskytuje majitelům komfort i soukromí pro dokonalou party s rodinou či přáteli.  

„Otevřený oheň a hrubý kámen v kontrastu s designovým nábytkem v přírodních barvách. To je kombinace, kterou v zahradách zbožňuju,“ dodává k návrhu spoluautor Ferdinand Leffler. 

Rodinný dům a koupací jezírko
Info ikona

I pod borovicemi je dost slunce na koupání. Jezírko se saunou, které se využívá během celého roku, tvoří optický protipól domu. 

Foto: Atelier Flera

Záhony lákají k procházce po „zážitkové“ pěšině 

Architektka v návrhu zahrady využívala kombinace textur okrasných trav a trvalek a kontrastu solitérních kamenů a jemné textury rostlin. To vše perfektně vynikne oproti měkce střiženému trávníku, který je chloubou majitele. Bosou nohou se tak příjemně dostanete z obýváku do sauny a ke koupacímu biotopu. Oboje je obaleno hustými trvalkovými záhony.  

V blízkosti vody se zachovala stará hrušeň. Ta poskytuje jedinečnou atmosféru, kterou mladý nový strom prostoru nikdy nedá. „Stinné výsadby trvalek a keřů kolem biotopu jsou navíc protknuté zážitkovou cestičkou. I ty si v zahradě občas dopřejte. Jen tak se projít hustým záhonem, dotknout se květin, přivonět k nim a schovat se k nim, je zážitek, který vám byt nikdy nedokáže dát,“ komentuje Ferdinand Leffler. 

Zelené střechy skvěle izolují a domu i sauně sluší

Dům i sauna mají zelenou střechu, která skvěle celoročně izoluje a vysázená zeleň perfektně odpařuje vlhkost. Pro architekty je bonusem navíc i to, že domu i zahradě zelené střechy jednoznačně sluší. 

Součástí projektu domu byla i samostatná zastřešená terasa. Tohle řešení umožňuje být v kontaktu se zahradou, takže není nutné na dům dodatečně lepit žádné pergoly. Pohledům z ulice do zahrady brání vícekmenné solitéry, dřevěné paravány zase cloní místo pro auta. 

Atmosféru útulné rodinné zahrady, kde každý najde klid pro přemýšlení i místo na zábavu, podtrhuje i promyšlené osvětlení hlavních atrakcí i jednotlivých solitérních stromů. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada