Hry a zábava na zahradě

Bez houpačky to na zahradě nejde

Základem je houpačka a nemusí být jen pro děti. Vždyť kdo by se nehoupal rád. Její typ však musí odpovídat věku, postavě a hmotnosti houpajícího se. Nezbytná je dostatečně pevná a stabilní konstrukce, dřevěné modely obvykle splňují estetické požadavky lépe než kovové. Pro malé děti je určené sedátko s bezpečnostní ohrádkou a houpačku je možné začlenit i do větší herní sestavy.

Na zahradě ve vodě i ve vzduchu

Nemáte-li na zahradě bazén, může děti pobavit vodní skluzavka napojená na zahradní hadici, často ale postačí solární sprcha nebo jen hadice. Úplně jinou možností je skákání na trampolíně. Může být nadzemní nebo zabudovaná do trávníku, každopádně bezpečná a měla by odpovídat počtu a věku hopsajících. Ve vzduchu se děti ocitnou i při balancování a chození po více či méně pružném popruhu nataženém mezi dvěma stromy, tzv. slackline.

Děti na trampolíně
Info ikona

Trampolíně se nic nevyrovná, jen by měla být pro děti bezpečná.

Foto: Shutterstock

Zahradní prolézačky jako pro opice 

Lezení na stromy mohou nahradit prolézačky, hrazda, lanová síť nebo šplhací lano či tyč – nic není nemožné. Složitější herní sestavy mohou kombinovat více typů prolézaček třeba se skluzavkou a lezeckou stěnou. S ohledem na bezpečnost volte vždy ale jen certifikované herní prvky. Alternativou k prolézačkám může být i tzv. venkovní posilovna, kterou využijí také dospělí.

Míč, kroket, petánque anebo švihadlo a guma

Kopání do míče obvykle nic nenahradí. Kromě fotbálku v jakékoli podobě je ale možné si na zahradě užít i dynamičtější míčovou hru spikeball. Zklidnění naopak poskytne kroket nebo pétanque. Zejména maminky mohou oprášit vzpomínky a vysvětlit potomkům pravidla míčové nebo švihadlové školky či skákání gumy.

Zahradní domeček
Info ikona

Zahradní domeček na zahradě ocení často nejen děti.

Foto: Shutterstock

Dětské útočiště v zahradním domečku

Nic nezabaví děti na dlouhou dobu víc než dětský domeček, kam mají dospělí vstup zakázán. Maskovaný úkryt v koruně stromů je dnes už spíše výjimkou, nabídka domků naštěstí zahrnuje jednoduché dřevěné domečky bez podlahy i bytelné hrady či lodě se žebříky a kormidly. Dočasný úkryt poskytne dětem ale i letní plážový stan či půlstan.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada