Jak na vyvýšené záhony: usnadní práci a poskytnou příznivé podmínky pro růst rostlin. Odměnou Vám bude dvojnásobná úroda

Vyvýšené záhony využívá lidstvo již po tisíciletí

Vyvýšené záhony zdaleka nejsou módním výstřelkem posledních let, jak by se někomu mohlo zdát. Předchůdci vyvýšených záhonů byly tzv. kopečkové záhony, známé již před tisíci lety ve staré Číně. Pěstitelé tím zajistili užitkovým rostlinám lepší půdní i světelné podmínky, než které poskytovalo pěstování v zemi.

V Evropě se podobný princip pěstování rostlin uplatnil ve středověku. Klášterní zahrady neměly dostatek prostoru, a proto se začaly zakládat již nám známé vyvýšené záhony, které byly pevně ohraničené. Důvod pro to byl jediný: zabránit vyplavování hodnotného substrátu při zalévání rostlin. Tyto vyvýšené záhony byly zpevněny prkny nebo vrbovým plůtkem a byly vysoké 10 – 20 cm.

Renesanční zahrady tento prvek převzaly a povýšily jej na výtvarnou formu zahradní architektury.

Proč zvolit pěstování rostlin na vyvýšených záhonech

V současné době jsou vyvýšené záhony v zahradách hojně využívány a to nejenom pro svou estetičnost, ale především praktičnost. Díky vyvýšenému záhonu si nenamáháme záda při pletí a ještě rostlinám zajistíme ideální mikroklima.

Výhody pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech:

Vyvýšené záhony jsou také skvělou volbou pro pěstování rostlin, které potřebují specifické podmínky, jako jsou např. rostliny, které potřebují více světla. Tyto záhony mohou být nakloněny nebo nasměrovány tak, aby rostliny dostávaly správné množství slunečního záření.

Záhon pyramida
Info ikona

K pěstování jahod můžeme využít tzv. pyramidové záhony. Zajistíme tak všem plodům dostatek slunečního záření.

Vyvýšené záhony také umožňují snadný přístup k rostlinám, což umožňuje snadné zalévání a péči o rostliny. Navíc, protože jsou nad úrovní země, jsou chráněny před škůdci a plevelem, což snižuje potřebu chemických pesticidů a herbicidů.

Vyvýšené záhony mohou být také vybaveny různými doplňky, jako jsou zavlažovací systémy nebo ochranné sítě proti hmyzu, což umožňuje snadnou péči o rostliny a zajišťuje lepší úrodu.

Vyvýšené záhony můžete vytvořit téměř z čehokoliv

Široká paleta materiálů, ať je to dřevo, cihla, kov nebo kámen, umožní vtělení vyvýšeného záhonu do prostoru jakékoli zahrady, od ryze moderní až po tradiční venkovskou. Materiál zvolte nejenom podle typu Vaší zahrady, ale také podle pevnosti a životnosti záhonu. Zemina uvnitř záhonu vyvíjí na stěny značný tlak, jemuž například dokáže jen omezeně čelit konstrukce z prutů nebo tyčoviny, proto bývá vysoká pouze okolo půl metru. Proutí lze ovšem využít také jen jako zakrytí pevné vnitřní konstrukce.

Hodně rozšířené je budování zvýšených záhonů z bytelných dřevěných fošen. Stabilitu konstrukce zvyšuje ocelový rám a kvalitní kování. Prkna z modřínu nebo douglasky jsou natolik trvanlivá, že se dají použít i bez povrchové úpravy. Smrkové a jedlové dřevo se však musí impregnovat. V každém případě je třeba počítat s tím, že dřevo je přírodní materiál, který se dříve nebo později rozpadne, a to především tehdy, když je v přímém kontaktu se zemí.

Pokud chcete téměř nesmrtelný vyvýšený záhon, využijte ke stavbě kámen, beton nebo kvalitní pálené cihly. Do moderních zahrad se nově používá také cortenová ocel.

Vyvýšený záhon vrstvy
Info ikona

Vnitřní stěny zvýšeného záhonu se zpravidla vykládají zevnitř nopovou fólií. Milovníci přirozených postupů se ovšem fólie většinou zřeknou a zetlelé fošny po několika letech raději vymění za nové.

Jak stanovit velikost vyvýšeného záhonu

Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru vyvýšeného záhonu je velikost. Je důležité předem zvolit rozměr, který bude vyhovovat vašim potřebám a bude poskytovat dostatek prostoru pro rostliny, které chcete pěstovat.

Při tvorbě vyvýšeného záhonu si nejdříve rozmyslíme, jestli chceme rostliny opečovávat vsedě nebo raději vestoje. Pokud zvolíme první variantu, záhon by měl být vysoký mezi 40 – 50 cm a měli bychom mu vytvořit rantl, který nám bude sloužit jako posedová plocha. Chceme-li se o rostliny starat raději vestoje, výška vyvýšeného záhonu by měla být 80 – 100 cm.

Hloubku vyvýšeného záhonu volte tak, abyste se dokázali natáhnout až k zadním rostlinám. Při záhonu, ke kterému máte přístup pouze z jedné strany, je to ideálně 60 cm. Při přístupu k záhonu ze všech stran to může být dvojnásobek. Délka záhonu je neomezená a záleží čistě na Vás.

Vrstva po vrstvě: jak na to?

Srdcem i motorem vyvýšených záhonů jsou jednotlivé vrstvy z rozmanitých materiálů. Jak jdou správně po sobě a na co určitě nezapomenout se podívejte ve videu.

 

Na závěr několik tipů pro pěstování ve vyvýšených záhonech:

Používejte kvalitní půdu, která obsahuje dostatek živin pro rostliny.

Dbejte na dostatečné zalévání rostlin, ale také se ujistěte, že půda není přemokřená, což může vést k hnilobě kořenů.

Používejte mulčovací kůru nebo kompost, abyste udrželi vlhkost v půdě a zabránili růstu plevele.

Pravidelně kontrolujte rostliny pro škůdce nebo choroby a včas zasáhněte.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada