Zahradní škůdci: otestujte se v našem šikovném kvízu a zjistěte, kdo vám škodí na zahrádce

Příroda je úžasná. Nejen fauna a flora, ale především procesy, které se v přírodě odehrávají. Například potravní řetězec živočichů je fascinující. Živočichové se množí, vymírají, přemnožují, všechno souvisí se vším.

I my, lidé, jsme součástí potravního řetězce a snažíme se přežít. Pěstujeme ovoce a zeleninu, chováme zvířata. Abychom měly dostatek úrody nebo chránili svá zvířata, musíme se o své výpěstky dobře starat, někdy si pomoci a trošku s přírodou zabojovat tak, jak to dělali už dávno naši předkové po stovky a tisíce let. Každý jinými způsoby a v jiných podmínkách.

V dnešní době si pro většinu potravin dojdeme do supermarketu a míváme pocit, že musíme zachránit každého broučka, protože je součástí přírody. Ti, kteří si zeleninu pěstují sami ale většinou o škůdce nestojí, protože si ji v supermarketu kupovat nechtějí. Někdy stačí hmyz usměrnit jinam, někdy, v případě přemnožení nebo hojného výskytu, je třeba se ho zbavit.

Znáte dobře zahradní škůdce a poznáte, kteří jsou pro naši zahradu nebezpeční, nebo kteří se nám mohou naopak hodit právě proto, že třeba požírají ostatní škůdce?

1) Na obrázku je?

Sají šťávu z rostlin, nejvíce napadají mladé výhony, které dokáží úplně obsypat. Pomáhají jim mravenci, kteří mobilizují jejich vajíčka. Nepřítelem jsou jim slunéčka sedmitečná. Listy rostlin se poté kroutí a úroda chabne.

a) mšice

b) molice

c) ponravy

Mšice
Info ikona

 

2) Na obrázku je?

Stejně jako ostatní jeho příbuzní se živí rostlinami, zeleninou i ovocem a dokáže napáchat škody. Ovšem jeho kladem je, že mezi jeho potravu patří i jeho příbuzný, v naší zemi nepůvodní druh, přivandrovalý ze Španělska.

a) plž obrovský

b) slimák největší

c) slimák obecný

Slimák největší
Info ikona

 

3) Na obrázku je?

Při letu hlasitě bzučí, vylétají v podvečerních a večerních hodinách. Dospělci okusují listy, větší škody však napáchají jejich larvy, které ničí kořínky rostlin a rostlinu tím mohou zahubit. Snadno se spletou s larvami zlatohlávka.

a) chrousti

b) vosičky

c) čmeláci

Larvy chrousta
Info ikona

 

4) Na obrázku je?

Typicky žlutozelené housenky s černými skvrnami okusují listy, nakonec z listů zůstane jen žilnatina, nejvíce toho napáchají od července do září. Milují nejen zeleninu, nejvíce jim chutnají košťáloviny. Jsou velmi rychlé, takže rychle s nimi pryč.

a) zavíječ zimostrázový 

b) babočka admirál

c) bělásek zelný

 

 

5) Na obrázku je?

Drobný hlodavec dlouhý kolem 10 cm. Pochutná si na starších stromech, kterým okusuje kmeny, mladším ničí i kořeny. Ničí trávníky svými rozlehlými podzemními chodbami s typickými otvory pro výlez. Jeho cílem je množit se a sežrat, co lze.

a) rejsek malý

b) krtek obecný

c) hraboš obecný

Díry hraboše obecného
Info ikona

6) Na obrázku je?

Suchozemský korýš šedé barvy tak trochu podobný trilobitům, dokáže se stočit do kuličky, kterou s radostí nalézají děti. Ač jsou spíše užitečné, protože si pochutnávají na nahnilých plodech a odpadu, dokážou napáchat i škody především ve sklenících nebo sklepech. 

a) chrousti

b) svinky

c) zlatohlávek zlatý

Svinky
Info ikona

 

7) Na obrázku je?

Panuje o nich mýtus, že nám vlezou do ucha a přeštípne  nám svými kleštičkami bubínek. Faktem je, že na jednu stranu jsou užiteční, protože rádi požírají mšice, ovšem pokud se přemnoží a mšice jim nestačí, začnou ochutnávat i rostlinky a plody. Snadno je však přesunete pomocí doma vyrobených domečků z květináče.

a) škvoři

b) švábi

c) krabíci

Škvor
Info ikona

 

8) Na obrázku je?

Živí se šťávou z rostlin. Jsou to drobné bílé mušky, které vzlétnou jako obláček, jakmile o rostlinku jen zavadíte. Často napadají růžičkovou kapustu, zelí nebo brokolici. Rostlinku oslabují a postupně chřadne.

a) svilušky

b) molice

c) mšice

 

Molice
Info ikona

 

9) Na obrázku je?

Mnozí si je stále pletou se škůdci, ovšem jsou pro naši zahradu velmi užitečné. Požírají několikanásobně větší množství mšic než jejich dospělci. Při přeměně v kuklu se přichytí ke zdi, kmenu nebo rostlinám, proto je nikdy neodstraňujeme. Na konci vývinu vzlétne známý brouček s několika tečkami.

a) puklice švestková

b) larva ploštice 

c) larva slunéčka sedmitečného

Larva berušky
Info ikona

 

10) Na obrázku je?

Zanechávají stříbřité, žlutohnědé nebo bronzově hnědé drobné skvrnky na vrchní straně listů. Prozradí je i jemňoučká pavučinka s jejich exkrementy mezi listy a stonky.

a) svilušky

b) puklice

c) háďátka

 

Svilušky
Info ikona

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada