Zahradní trendy 2023: zjistěte, jak se budou měnit zahrady v letošním roce. Hlavní roli sehrají odolné a jedlé rostliny

Začátek roku souvisí vždy s novými plány. V komunitě zahrádkářů a zahradníků se často jedná o úpravy zahrad. Na jaké vlně se letos ponesou? 

K nejčastěji skloňovaným zahradním trendům patří už dlouhodobě udržitelnost, odolnost vůči klimatickým změnám a přírodní a recyklované materiály. Letos bude patrný i posun od zahrad, které vyžadují ze strany majitelů minimální zásahy, k zahradám zajišťujícím částečně samozásobení domácnosti

Zahrady budoucnosti odolají změnám klimatu

Nadměrná letní horka a výrazná sucha nastartovala v zahradách změny, které mají za cíl větší odolnost. Ve výsadbách budou i nadále upřednostňovány rostliny, které nejenže snesou současné podmínky, ale jsou tak adaptabilní, že by měly zvládnout i klima budoucnosti

Takzvaný xeriscaping neboli výsadby odolné vůči suchu se postupně stanou nutností. Kromě schopnosti zvládnout sucho je u (okrasných) rostlin ceněná i jejich nenáročnost a dlouhověkost. Stále více se budou v záhonech objevovat také rostliny pocházející z teplejších oblastí. 

Trendem jsou zahrady respektující přírodu

Udržitelné zahrady jsou trendem několika posledních let. Jedná se o zahradničení v souladu s okolní přírodou, respektování přírodních zákonitostí a vnímání zahrady jako obnovitelného zdroje. 

S tím souvisí například prevence a ochrana rostlin nechemickou cestou, podpora opylujícího hmyzu a divoce žijících živočichů v zahradě, používání přírodních materiálů a jejich opětovné využití, omezení plastů a využívání lokálních zdrojů

Pobytové zahrady doplní produkční plochy 

V budoucnu přibude rovněž více produkčních zahrad, zeleninových záhonů nebo dokonce zahrad s kurníky a malými výběhy pro drůbež. Důvodem je snaha o nezávislost, vlastní soběstačnost a zajištění alespoň části potravin vlastními silami. 

Celosvětové dění a související nejistota se však projevuje i maximálním užíváním si zahrady, pobytu venku nebo grilování s rodinou. Trendem jsou proto větší terasy a prostor pro venkovní stolování, ale i různá zahradní zákoutí fungující jako skrytá útočiště. 

Zdroj: autorka s využitím informací z gardensillustrated.com 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada