Trvalky budoucnosti: vysaďte si druhy, kterým nevadí současná změna klimatu

Je pravděpodobné, že v dohledné době se vývoj klimatu (a s ním spojené vlny vedersucho) hned tak nezmění. Pro oblíbené zahradní rostliny, jako jsou plamenky nebo oměje, které vyžadují určitou vlhkost půdy, je tak stále obtížnější se vyrovnat se změnou počasí. Zároveň se však se změnou klimatu otevírají nové možnosti, jak tvořit záhony. Nabízejí se totiž rostliny, které by ještě před nedávnem v našich zeměpisných šířkách nebylo možné pěstovat.

Trvalky více či méně známé i dosud přehlížené

Zajímavé kompozice můžete vytvořit s teplomilnými druhy, jimž nevadí sucho, jako je perovskie, mnohokvět (Kniphofia)mavuň (Centranthus). K těmto „starým známým“ se přidávají květiny dosud přehlížené, jako je berkheya purpurová (Berkheya purpurea) či hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris). 

Zahradní sezonu tak mohou na jaře otevřít čemeřice smrdutá a botanické tulipány, po nich přijdou na řadu okrasné česnekypryšec, které od června nahradí kontryhellevandule. Letní přestávka v kvetení se dá vhodně překlenout vytrvale kvetoucími rostlinami, jako je turan Karvinského (Erigeron karvinskianus), chrastavec makedonský ’Mars Midget’ (Knautia macedonica) a aromaticky vonící marulka (Calamintha)

Trvalky dominantní, doprovodné i výplňové

Jako dominantní trvalky (pro solitérní umístění nebo výsadbu v trojici) se nabízejí vysoké druhy, jako amsonie (Amsonia tabernaemontana)baptisie (Baptisia). Vhodným doprovodem jsou pro ně středně vysoké trvalky, jako šuškarda, třapatkovka (Echinacea)katrán (Crambe), které se pěkně uplatní při výsadbě ve větších skupinách. 

Ve větším počtu doplní záhon výplňové rostliny, jako půdopokryvné kakosty nebo nízké trvalky (např. šanta, pamětník). Velký potenciál k většímu rozšíření v zahradách mají suchomilné prérijní trvalky, jako pupalka nebo agastache, mimo jiné i proto, že mnohé jsou také důležitými nektarodárnými rostlinami. 

Trvalky na suché jižní záhony

Na opravdu suchá jižní stanoviště se hodí rostliny, které velice dobře snášejí horko, například bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris), kostřava atlasská (Festuca mairei), čistec vlnatý (Stachys byzantina), boubelka velkokvětá ’Okamoto’ (Platycodon grandiflorus), katrán přímořský (Crambe maritima)agastache (Agastache)

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada