Grilovat můžete i na balkoně. Stačí dobře vybrat gril a zbytečně nedráždit sousedy

Grily určené na balkon mívají obvykle menší rozměry než jejich zahradní kolegové, jsou však kompaktnější, lehčí, a snadněji se tudíž přenášejí a skladují. Kvůli jejich velikosti je u nich rovněž mnohem více kladen důraz na design. Připravený steak nebo křupavá zelenina z nich navíc chutná stejně dobře jako z velkých grilů, a proto osloví i majitele zahrad, kteří neplánují zahradní kuchyň a nechtějí při skladování grilu obětovat půl garáže. 

Kuřecí stehýnka grilovaná na balkoně
Info ikona

Sousedům může vadit nejen kouř, ale i pach grilovaného jídla nebo příliš hlasitá zábava. Je proto lepší se s nimi na grilování předem domluvit.

Gril na balkon vybírejte podle paliva a prostoru

Než si na balkon pořídíte jakýkoli gril, měli byste vědět, že by u něj mělo být přímo uvedeno, že se na balkoně smí používat. S ohledem na bezpečnost se na balkonech moc nedoporučuje používat grily na dřevěné uhlí. Vybírat byste tedy měli mezi grily plynovými a elektrickými, z nichž při grilování neuniká štiplavý kouř (myslete na sousedy). 

Gril vybírejte i podle velikosti. Jak velký máte balkon? Bude gril dobře přístupný při grilování i při jeho čištění? Vejde se k vybranému modelu na balkon také venkovní sezení? A ještě: kde budete gril skladovat? Pokud na balkoně, měl by být zakrytý obalem, který ho ochrání před deštěm i prachem. 

Plynový i elektrický gril se vždy snadno ovládá

Výhodou plynového grilu je jednoduchá obsluha, vysoký výkon a plynulá regulace. Stačí ho připojit k plynové kartuši nebo propanbutanové láhvi, zapnout pomocí tlačítka a teplotu nastavit otočným knoflíkem. Otázkou je počet hořáků. Na balkon pravděpodobně postačí jeden nebo dva. Vybírat si můžete i z různých materiálů grilovací plochy. 

Také elektrický gril se lehce ovládá. Potřebujete mít jen v dosahu zdroj elektrické energie, příp. prodlužovací kabel. Nezapomeňte, že se tyto grily nesmí používat při dešti. Grilovat na nich však můžete i v kuchyni – stačí je zapojit a pustit digestoř. 

Balkonový gril na dřevěné uhlí? Ano, bezkouřový

Pokud se však bez chuti masa připraveného na dřevěném uhlí neobejdete, volte bezkouřový gril. Ten je vybavený nádobou zachycující přebytečný tuk, který tak neodtéká do ohniště, a kouř ani zápach tudíž nehrozí. Přívod vzduchu k rozpálenému uhlí zajišťuje ventilátor napájený bateriemi (nebo lze připojit k USB). Kromě běžného dřevěného uhlí si ke grilování můžete pořídit i tzv. bezkouřové, které je zbavené nečistot a prachu a nemá uvolňovat téměř žádný kouř. 

Při grilování na balkoně dbejte na bezpečnost

Gril za všech okolností používejte tak, jak doporučuje výrobce (i s vhodným příslušenstvím), a nikdy ho nenechávejte bez dozoru (pozor na děti a domácí mazlíčky). Základem bezpečného grilování na balkoně je rovný povrch. V jeho blízkosti by se rovněž nemělo vyskytovat nic hořlavého (neopomeňte suché rostliny, vlající záclony apod.).  

V blízkosti grilu byste měli mít pro jistotu připravené vhodné prostředky k příp. hašení. Nikdy také negrilujte za větru. U plynového grilu se navíc nesmí kouřit a propanbutanová láhev nesmí být vystavena slunci. 

Nepokazte si grilováním na balkoně vztahy se sousedy

Než začnete na balkoně grilovat, je vhodné (i slušné) seznámit se svým záměrem okolní sousedy. Můžete tak předejít budoucím sporům. Domluvte se s nimi na konkrétním termínu i hodině, aby nebyli překvapení, nevěšeli zrovna prádlo nebo třeba nevětrali. Můžete je také rovnou pozvat nebo jim po grilování donést něco dobrého ochutnat. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada