Venkovská zahrada: přeneste si její atmosféru i na balkon nebo terasu

A není divu: ve venkovské zahrádce se odpočívá tak příjemně jako málokde jinde. Rostliny tu mají dostatek prostoru, a tak obsazují všechna volná místa a odvděčují se za to bohatým kvetením

Dřeviny venkovských zahrad rostou i v nádobách 

Při výběru rostlin jsou primární volbou osvědčené odolné druhy, jejichž prosté květy vyzařují přirozený šarm. Do obrazu venkovské zahrádky dokonale zapadají například růže, šeříky a hortenzie. Všechny tyto dřeviny přitom dobře prospívají i v nádobách, a tak můžete vtisknout venkovský styl i terase či balkonu. 

Do květináčů se hodí především hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), která skýtá půvabnou podívanou ještě dlouho po odkvětu. Jako mimořádně zimovzdorné se ukázaly hybridy ze skupiny Endless Summer, které kvetou na starém i novém dřevě. Na chráněných místech, například u domovní zdi nebo pod přístřeškem, mohou proto bez problémů přečkat celou zimu venku a odpustí vám i drobné chyby v řezu. V případě šeříku se pro pěstování v nádobách doporučuje odrůda ’Palibin’, která dosahuje jen výšky 1,2 metru. 

Venkovské trvalky, které se hodí i na balkon 

Rok co rok vnášejí do venkovských zahrádek radost také odolné a spolehlivé trvalky. Typické jsou například zápleváky (Helenium) nebo zvonky (Campanula). Trvalky jsou většinou zimovzdorné a nenáročné na péči i při pěstování v nádobách. Do jejich přesazování a dělení se ale pusťte, až když budou pro původní nádoby příliš velké.

Muškáty nesmějí na venkovsky laděné terase chybět

Nezbytnou součástí každé venkovské zahrádky jsou muškáty. Mohou to být ty převislé, jejichž bohatá květenství celé léto přepadají přes okraje květináčů, i tradiční muškáty páskaté. K dokonalému navození venkovské atmosféry však přispívají starobyle působící drobnokvěté vonné muškáty: třeba ty citronové. Pokud muškáty přezimujete na světlém chladném místě (5 až 10 °C), v dalším roce znovu pokvetou. 

Letničky na balkoně à la venkov rychle zaplní prostor

K venkovské zahradě patří i letničky. Pokud možno takové, které působí prostě (a také se jednoduše pěstují). Řadu takových lze najít třeba mezi hvězdnicovitými rostlinami s jednoduchými úbory – stačí se podívat na slunečnice, aksamitníky nebo měsíčky. Můžete samozřejmě jeden květináč vyhradit několika vysokým slunečnicím, ale mnohem víc se do nádoby hodí malé kompaktní odrůdy, jako například hrnková odrůda ‘Pacino Mix’. Společně s dalšími jednoletými a dvouletými rostlinami, například hledíky, ostálkami či topolovkami, rychle zaplní všechny proluky v květináčích. 

Jednoleté pnoucí rostliny, jako povijnice, hrachor nebo lichořeřišnice, dávají své početné květy na odiv od června do října. Od března se předpěstovávají v domě a od května se mohou stěhovat na terasu nebo balkon. 

Rostliny sázejte do proutěných košů a hliněné květináčů 

Prostý půvab rostlin podtrhnou nádoby s venkovským šarmem, jako proutěné košíky, pozinkované a smaltované květináče či vany, kamenná koryta nebo dřevěné sudy. Koše vyložte pevnou fólií, třeba jezírkovou, a na dno dejte dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která zabrání přemokření substrátu. Kovové nádoby, zvlášť ty tmavé, nedávejte na přímé slunce, nebo do nich vložte plastový květináč: rychle se zahřívají a za slunných dnů v nich kořenům nebude dobře. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada