Šeříkové dekorace a sladkosti

Jméno šeříku vzniklo podle vůně, která je nejintenzivnější v době, kdy pomalu končí den a začíná se šeřit. Jak si šeříkové aroma uchovat a využít látek, které šeříkové květy obsahují?

Cukr ovoněný šeříkem

Jednou z možností je šeříkový cukr. Můžete ho přidávat do čaje, domácí limonády, používat při pečení nebo k posypu čehokoli. Do čisté sklenice stačí navrstvit střídavě cukr s květy šeříku (na dvě až tři lžíce cukru použijte jednu lžíci šeříku). Sklenici uzavřete, nechte pár dní odležet a během té doby párkrát obraťte dnem vzhůru. Následně cukr ze sklenice vysypte, šeříkové květy z něj vyberte, a jelikož bude cukr zavlhlý, nechte ho proschnout a teprve pak uskladněte.

Cukr s vůní šeříku
Info ikona

Šeříky brzy definitivně odkvetou, jejich vůni si ale můžete uchovat v cukřence.

Netradiční šeříková zmrzlina

Šeříkovou zmrzlinu můžete ochutnat jen pár dní v roce, tak je nepropásněte. Potřebovat budete dva hrnečky šeříkových květů, 500 ml smetany ke šlehání, 250 ml mléka, 150 g cukru krupice a 6 žloutků. Smetanu svařte s mlékem a cukrem, přidejte šeříkové květy a nechte pár hodin luhovat. Poté přeceďte a směs přiveďte k varu. Žloutky vyšlehejte do pěny, do níž pak pomalu přilévejte vroucí šeříkovou smetanu. Výslednou směs nalijte ke zbytku smetany a následně ohřívejte do zahuštění. Po vychladnutí dejte do zmrzlinovače nebo mrazničky.

Šeřík nejenže voní, ale i léčí 

Z šeříkových květů si můžete připravit i čaj, který pomáhá při migréně, ulevuje od bolesti v krku, zklidňuje žaludek a zrychluje metabolismus. Květy jednoduše zalijte vroucí vodou a nechte 30 minut luhovat. Šeříkové květy můžete i usušit a smíchat s černým nebo zeleným čajem a připravit si tak vlastní čajovou směs. Kvítky lze využít i do želé, sirupu nebo jako jedlou dekoraci na dorty. Na pozoru by se ale měli mít alergici.

Dekorativní kruh s šeříkem
Info ikona

Podobná dekorace rychle uvadne, nicméně platí, že zvadlému šeříku pomůže teplá voda.

Šeřík ve váze co nejdéle

Z šeříkových větévek odstraňte co nejvíce listů. Ponechte buď jen jeden nejvýše rostlý, nebo žádný. Odpařují hodně vody a květy kvůli nim rychleji vadnou. Pokud se bez listů neobjedete, přidejte do vázy olistěnou větvičku bez květů. Ze spodní části všech větévek sloupněte kůru zhruba do výšky 10 cm a větévky odspodu podélně nařízněte. Do vody ve váze můžete také předem přidat rostlinnou výživu, kterou zakoupíte v květinářství – roztok připravte podle návodu.

Májové srdíčko z šeříku

Jako dárek nebo dekorace slavnostního stolu může posloužit věneček ve tvaru srdce vytvořený z jednotlivých šeříkových kvítků. Na srdce velké asi 10 cm budete potřebovat drátek o délce zhruba 15 cm. Vytvarujte ho do tvaru srdce a květy na něj po jednom navlékněte. Jakmile budete mít hotovo, stočte k sobě oba konce drátu a přečnívající části odštípněte kleštěmi. K zavěšení srdíčka můžete použít vlasec.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada