Trávník trochu jinak

Trávníkové schody ve svahu

Zahrady ve svahu vždy představují zvláštní příležitost pro tvůrčího ducha. Místo více či méně svažitých trávníků, které se jen obtížně udržují a sečou, se nabízí možnost založit na pozemku terasy. Na jednotlivých úrovních navodí trávník klidný dojem, a navíc poskytuje místo pro lehátko, na kterém si můžete užívat výhled na spodní patra. Podpůrné zídky zaručí potřebnou stabilitu a usnadní sečení hran.

Trávníková šachovnice
Info ikona

Čtverce trávníku, na které se často šlape, bude třeba čas od času dosít.

Foto: Shutterstock

Trávník vysetý do podoby šachovnice

Pozornost upoutají i čtverce trávníku ve vzoru šachovnice, které se uplatní například u terasy nebo na druhém sezení v zahradě. Jako protějšek trávníku slouží velké čtvercové kamenné desky, možné jsou ale i dlážděné nebo dřevěné čtverce. Beton ohraničte od trávníku nepropustnou zábranou, jinak bude ze substrátu „pít“ vodu. Použití oblázků si dobře rozmyslete: takovou plochu by bylo obtížné sekat, i kdybyste jednotlivé čtverce důkladně ohraničili. Čtverce trávníku, na které se často šlape, bude třeba čas od času dosít.

Anglický trávník a stříhané keře
Info ikona

Trávník hrál v zahradní tvorbě významnou roli už ve středověku.

Foto: Shutterstock

Pěstování trávníku v historii 

Zajímavá je i samotná historie zeleného pažitu. Trávník hrál v zahradní tvorbě významnou roli už ve středověku. Později se mistry v péči o živý koberec stali Angličani: v anglických krajinných zahradách 18. století jsou rozsáhlé plochy trávníku nepostradatelné. Ze zahrad se tak stala přirozeně působící umělecká díla, do nichž trávníky vnášejí klid a vítaný prostor. Vinoucí se cestičky určovaly nenásilné tvary zelených ploch a byly zčásti zakládány v prohlubních, takže vznikal dojem velkých nerušených ploch trávníku. Angličanům přitom vychází vstříc příhodné klima: vysoká vlhkost vzduchu, časté deště, mírné zimy a jen vzácně suchá léta – to jsou nejlepší předpoklady pro trávník zvaný anglický.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada