REKLAMA
REKLAMA

Trávník trochu jinak

REKLAMA
REKLAMA

Zelené schody ve svahu 

Zahrady ve svahu vždy představují zvláštní příležitost pro tvůrčího ducha. Místo více či méně svažitých trávníků, které se jen obtížně udržují a sečou, se nabízí možnost založit na pozemku terasy. Na jednotlivých úrovních navodí trávník klidný dojem, a navíc poskytuje místo pro lehátko, na kterém si můžete užívat výhled na spodní patra. Podpůrné zídky zaručí potřebnou stabilitu a usnadní sečení hran.

Trávníková šachovnice
Info ikona

Čtverce trávníku, na které se často šlape, bude třeba čas od času dosít.

Zeleno-bílá šachovnice 

Pozornost upoutají i čtverce trávníku ve vzoru šachovnice, které se uplatní například u terasy nebo na druhém sezení v zahradě. Jako protějšek trávníku slouží velké čtvercové kamenné desky, možné jsou ale i dlážděné nebo dřevěné čtverce. Beton ohraničte od trávníku nepropustnou zábranou, jinak bude ze substrátu „pít“ vodu. Použití oblázků si dobře rozmyslete: takovou plochu by bylo obtížné sekat, i kdybyste jednotlivé čtverce důkladně ohraničili. Čtverce trávníku, na které se často šlape, bude třeba čas od času dosít.

Anglický trávník
Info ikona

Trávník hrál v zahradní tvorbě významnou roli už ve středověku.

Trávník v historii 

Zajímavá je i samotná historie zeleného pažitu. Trávník hrál v zahradní tvorbě významnou roli už ve středověku. Později se mistry v péči o živý koberec stali Angličani: v anglických krajinných zahradách 18. století jsou rozsáhlé plochy trávníku nepostradatelné. Ze zahrad se tak stala přirozeně působící umělecká díla, do nichž trávníky vnášejí klid a vítaný prostor. Vinoucí se cestičky určovaly nenásilné tvary zelených ploch a byly zčásti zakládány v prohlubních, takže vznikal dojem velkých nerušených ploch trávníku. Angličanům přitom vychází vstříc příhodné klima: vysoká vlhkost vzduchu, časté deště, mírné zimy a jen vzácně suchá léta – to jsou nejlepší předpoklady pro trávník zvaný anglický.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA