Co je to broukoviště a jak si ho založit

Broukoviště je české označení pro anglické „loggery” a jedná se o skupinu větších i menších kmenů mrtvého dřeva, které jsou nastojato zapuštěné do země. Smyslem broukoviště je poskytnout chráněný prostor organismům, jejichž život se určitým způsobem váže nebo závisí na odumřelém, tlejícím a trouchnivějícím dřevu. Jde zejména o hmyz, který se mrtvým dřevem živí, nebo organismy živící se těmito rozkladači. V broukovišti se mohou ale uchytit i některé houby, mechy, kapradiny... 

Hledáte trvalku, které by kvetla celé léto? Vysaďte si záplevák

Broukoviště v Lysé nad Labem 

Ukázkové broukoviště si můžete prohlédnout třeba v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Skupina různě vysokých kmenů je zde zapuštěna zhruba jednou třetinou své délky do země a pro větší atraktivitu ji doplňují obří dřevění roháči. Taková a jiná broukoviště vznikají hlavně proto, že z přírody, ale i ze zahrad a parků, mizí odumřelé dřevo a s ním i místo pro život mnoha živočišných druhů. Broukoviště tedy funguje jako takové náhradní řešení, které slouží k ochraně přírody a ekologické výchově. 

Šance pro vzácné druhy hmyzu 

Broukoviště nabízí ale také možnost zachovat dočasně dřevo ze stromů osídlených vzácnými nebo dokonce ohroženými druhy brouků, které bylo nutné kvůli bezpečnosti pokácet. Pokud by totiž takový strom, resp. jeho kmen a větve, zůstal na daném místě ležet, změnilo by se v něm mikroklima. Kmen by byl v přímém kontaktu s půdou, od níž by zespodu vlhnul, byl by jinak osluněný nebo jen minimálně, začali by ho osidlovat jiní živočichové... 

Máte rádi jedlé květy? Poradíme vám, které sbírat a do čeho je použít

Proto se takový kmen umísťuje do broukoviště a to tak, aby byl (pokud možno) stejně osluněný a vůči světovým stranám stejně orientovaný jako na původním místě. Larvy hmyzu vázaného na živé stromy tak budou mít šanci dokončit v kmenu svůj vývoj, než jejich místo zaujmou druhy vázané na mrtvé dřevo.

Z parků do soukromých zahrad 

Ačkoli se s broukovištěm můžete momentálně setkat jen v parcích nebo třeba zoologických či botanických zahradách, je možné si jeho malou verzi vytvořit i na vlastní zahradě. Stačí k tomu místo s propustnou půdou (ideálně osluněné, ale může být i stín), části kmenu nebo silných větví (nejlépe z tvrdých listnatých dřevin –⁠ vydrží déle) a trocha zručnosti a trpělivosti. Při vytváření myslete na stabilitu kmenů. Pomoci si můžete i většími kameny, které zapuštěné kmeny zčásti zajistí a zčásti dotvoří jejich okolí.

Podívejte se, jak při vytváření přístavby vznikla místnost na čtení