REKLAMA
REKLAMA

Deset zahradních trendů 2019

REKLAMA
REKLAMA

Klíčové bude podle něj hledání obyčejna, zrod a zánik, stárnutí použitých materiálů, proměnlivost denní i noční oblohy, vůně, prostor, kontakt s přírodou. 

Zahrady bez trávníků, zahrady pro období suchých let  

Pryč je zažitý obraz zahrady jako trávníku ohraničeného živým plotem. Po pár sušších létech si musel každý všimnout, že mu po velkou část roku proschlý trávník nepřinese do zahrady žádnou parádu. Inspirujeme se od kalifornských kolegů, kteří už jsou se zahradami postavenými na suchomilných stepních společenstvech o několik let napřed. Realizujeme zahrady úplně bez trávníku. 

Vyhýbáme se umělým materiálům a napodobeninám 

Upřímnost a pravdivost dnes panují v moderní gastronomii stejně jako na přehlídkových molech a nevyhnuly se ani zahradám. Už žádná dochucovadla a umělá barviva do zahradní architektury! Dřevo je dřevo, kámen kámen a beton beton. Napodobeniny totiž peníze nešetří, právě naopak, dělají ze zahrady navoněnou bídu a cirkus. To je škoda. 

„Moderní zahrady jsou dnes již brány s naprostou samozřejmostí jako ohleduplné k naší planetě. Dnešní zahrada je také praktická, tedy bezvadně funkční. Zahrada musí být jedinečná a upřímná, stejně jako její majitel,“ říká Ferdinand Leffler. 

Dáváme přednost práci s lokálními materiály  

Působí totiž přirozeněji než cokoliv jiného. Daleko větší radost máme dnes z toho, že se domluvíme v místním lomu, než když nakoupíme pískovec, byť překrásný, ale lámaný v Indii.

Oheň v zahradě aneb tradiční prožitky zpátky do zahrad  

V době bujících informačních technologií nacházíme zážitek v nejobyčejnějších činnostech a v nejpřirozenějších prožitcích sebe sama. 

Vaříme v zahradě  

Málokdo má tak velkou kuchyni, aby mohl pozvat k přípravě nedělního oběda třeba celou rozvětvenou rodinu. Na zahradě to ale jde a užíváme si při tom spoustu zábavy. A o to přece na zahradě jde. Navíc si venku dopřáváme jiný způsob vaření, který nám interiérová kuchyně nedovoluje. 

„Dnešní přístup k zahradní architektuře si všímá vazby na současnou architekturu stavební a obrovské posuvné skleněné tabule obývacích místností proměňuje v nejkrásnější, po celý rok se proměňující obrazy. Prolnutí exteriéru a interiéru je dnes neopomenutelným hlediskem při designování celkového konceptu zahrady,” vysvětluje Ferdinand Leffler.

Biopool aneb biologicky čištěný bazén  

Trend, který přerůstá z několika předchozích let, ale vzhledem k překotnému vývoji v technologiích si ho neodpustíme jmenovat i dnes. Voda voňavá, bez chemie, plná života. 

Zahradní houpačky
Info ikona

Zahrada může být i hernou nebo tělocvičnou, stačí obyčejná houpačka.

Sázíme krásné obyčejné místní rostliny  

Tento trend souvisí určitě se suchými léty a také s tím, že se často snažíme minimalizovat čas, který trávíme na zahradě údržbou. Vždyť co poroste lépe a bez naší pomoci než rostliny, které na dané místo patří a bez přemlouvání tam i prosperují? 

Pěstujeme zeleninu a chováme domácí zvířata   

Další trend, který je podle Ferdinanda Lefflera způsoben jednoduše tím, že se ptáme sami sebe, co nás v zahradě baví podnikat, co nás do zahrady vytáhne? Chceme mít k dispozici nejen vlastní produkci zdravé zeleniny nebo ovoce, ale především nás těší pozorovat celý kouzelný proces od sazeničky ke šťavnatým plodům. 

Zahrady vítají sochaře   

V posledních letech už u nás vznikla řada krásných a harmonických zahrad, které jsou dost sebevědomé na to, aby se staly autentickou kulisou a pozadím neopakovatelných příběhů. Zahrady dospívají a začínají být zralé na to, aby do svého lůna přizvaly příběh sochy, osobnost umělce, příběh, který podtrhne jedinečnost místa v jeho nenápadné pokoře.  

Atrakce pro děti i dospělé  

Zahrada dnes není jen zeleň k obdivu. Pokud jí to dovolíte, stane se nejskvělejší hernou nebo tělocvičnou, jakou si ke svému domu dovedete představit.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA