Deset zahradních trendů 2019

Klíčové bude podle něj hledání obyčejna, zrod a zánik, stárnutí použitých materiálů, proměnlivost denní i noční oblohy, vůně, prostor, kontakt s přírodou.

Zahrady bez trávníků, zahrady pro suché roky 

Pryč je zažitý obraz zahrady jako trávníku ohraničeného živým plotem. Po pár sušších létech si musel každý všimnout, že mu po velkou část roku proschlý trávník nepřinese do zahrady žádnou parádu. Inspirujeme se od kalifornských kolegů, kteří už jsou se zahradami postavenými na suchomilných stepních společenstvech o několik let napřed. Realizujeme zahrady úplně bez trávníku. 

Žádné umělé materiály a napodobeniny

Upřímnost a pravdivost dnes panují v moderní gastronomii stejně jako na přehlídkových molech a nevyhnuly se ani zahradám. Už žádná dochucovadla a umělá barviva do zahradní architektury! Dřevo je dřevo, kámen kámen a beton beton. Napodobeniny totiž peníze nešetří, právě naopak, dělají ze zahrady navoněnou bídu a cirkus. To je škoda.

„Moderní zahrady jsou dnes již brány s naprostou samozřejmostí jako ohleduplné k naší planetě. Dnešní zahrada je také praktická, tedy bezvadně funkční. Zahrada musí být jedinečná a upřímná, stejně jako její majitel,“ říká Ferdinand Leffler. 

Upřednostněte lokální materiály

Působí totiž přirozeněji než cokoliv jiného. Daleko větší radost máme dnes z toho, že se domluvíme v místním lomu, než když nakoupíme pískovec, byť překrásný, ale lámaný v Indii.

Oheň v zahradě aneb tradiční prožitky

V době bujících informačních technologií nacházíme zážitek v nejobyčejnějších činnostech a v nejpřirozenějších prožitcích sebe sama.

Zahradní houpačky
Info ikona

Zahrada může být i hernou nebo tělocvičnou, stačí obyčejná houpačka.

Foto: Atelier Flera

Kuchyně a vaření v zahradě

Málokdo má tak velkou kuchyni, aby mohl pozvat k přípravě nedělního oběda třeba celou rozvětvenou rodinu. Na zahradě to ale jde a užíváme si při tom spoustu zábavy. A o to přece na zahradě jde. Navíc si venku dopřáváme jiný způsob vaření, který nám interiérová kuchyně nedovoluje. 

„Dnešní přístup k zahradní architektuře si všímá vazby na současnou architekturu stavební a obrovské posuvné skleněné tabule obývacích místností proměňuje v nejkrásnější, po celý rok se proměňující obrazy. Prolnutí exteriéru a interiéru je dnes neopomenutelným hlediskem při designování celkového konceptu zahrady,” vysvětluje Ferdinand Leffler.

Biopool aneb biologicky čištěný bazén

Trend, který přerůstá z několika předchozích let, ale vzhledem k překotnému vývoji v technologiích si ho neodpustíme jmenovat i dnes. Voda voňavá, bez chemie, plná života. 

Vysazujte krásné místní rostliny

Tento trend souvisí určitě se suchými léty a také s tím, že se často snažíme minimalizovat čas, který trávíme na zahradě údržbou. Vždyť co poroste lépe a bez naší pomoci než rostliny, které na dané místo patří a bez přemlouvání tam i prosperují? 

Pěstujte zeleninu a chovejte zvířata

Další trend, který je podle Ferdinanda Lefflera způsoben jednoduše tím, že se ptáme sami sebe, co nás v zahradě baví podnikat, co nás do zahrady vytáhne? Chceme mít k dispozici nejen vlastní produkci zdravé zeleniny nebo ovoce, ale především nás těší pozorovat celý kouzelný proces od sazeničky ke šťavnatým plodům. 

Přivítejte do zahrady sochaře

V posledních letech už u nás vznikla řada krásných a harmonických zahrad, které jsou dost sebevědomé na to, aby se staly autentickou kulisou a pozadím neopakovatelných příběhů. Zahrady dospívají a začínají být zralé na to, aby do svého lůna přizvaly příběh sochy, osobnost umělce, příběh, který podtrhne jedinečnost místa v jeho nenápadné pokoře.  

Zahradní atrakce pro děti i dospělé  

Zahrada dnes není jen zeleň k obdivu. Pokud jí to dovolíte, stane se nejskvělejší hernou nebo tělocvičnou, jakou si ke svému domu dovedete představit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada