Máta klasnatá (Mentha spicata) vytváří vzpřímeně rostoucí výhony vysoké 60–100 cm. Její svěže zelené, lesklé a aromatické listy jsou vhodné pro přípravu pokrmů a nápojů.
Foto: Shutterstock
Máta kadeřavá (Mentha spicata var. crispa) se vyznačuje slabším růstem a kmínovou chutí. Rostlina dobře přezimuje a snadno se množí.
Máta marocká (Mentha spicata var. moroccan) je se svou specifickou vůní ideální do koktejlu mojito. Lehce se množí podzimním dělením trsů nebo řízkováním oddenků.
Máta švýcarská (Mentha spicata var. swiss), další z variet máty klasnaté, má nižší obsah vonných látek. Její pěstování je ale bez problémů.
Máta dlouholistá (Mentha longifolia) je typická delšími listy pokrytými chloupky. Dorůstá do 50–100 cm a vyznačuje se silným aroma, ale horší chutí. Produkuje velké množství zelené hmoty, a potřebuje proto výživnou půdu.
Máta peprná (Mentha x piperita) je mezidruhovým křížencem máty klasnaté a máty vodní a má nejvyšší obsah vonných látek a výbornou chuť. Jelikož nevytváří semena, množí se jen vegetativně.
Máta vonná (Mentha suaveolens) bývá označovaná také jako jablečná nebo ananasová. Dorůstá do výšky 60–80 cm, má ojíněné listy porostlé chloupky, jablečné aroma, ale pěstuje se spíš méně.
Máta okrouhlolistá (Mentha x rotundifolia) a …
… máta huňatá (Mentha x villosa) jsou dva často zaměňované druhy. Dorůstají až do metrové výšky a vyznačují se většími ochlupenými listy.
Máta vodní (Mentha aquatica) je aromatický druh, kterému se daří na březích vodních ploch a prvků. Dorůstá max. do 60 cm.
Máta rolní (Mentha arvensis) je spíše plevelná bylina. Má ráda vlhká místa a její varieta piperascens je v Asii hlavním zdrojem mentolové silice a hodně se používá v lidovém léčitelství.