Bylinné zahrady Botanicus

Spojení zahrad a tradičních řemesel 

Bylinné zahrady Botanicus byly založeny na jaře roku 1999 a všech třicet hektarů je obhospodařováno ekologicky. Postupem času vzniknul fungující systém vzájemně propojených produkčních a okrasných ploch, které se zároveň prolínají s Centrem řemesel. Za vznikem tohoto Centra stála myšlenka připomenout a předvést zapomenutá řemesla a také ukázat význam a podíl řady přírodních materiálů při výrobě samozřejmých věcí, které nás obklopují. 

Důvodem vybudování zahrad tak bylo nejen pěstování rostlin a bylin pro jejich další zpracování a výrobu různých produktů, ale i pro možnost poznání a odpočinek návštěvníků Centra řemesel. Lidé se zde mohou jen tak procházet nebo využít rozsáhlé prostory zahrad k poznávání botanických druhů stromů a bylin. Zahrady mají tudíž charakter produkčních ploch, ale zároveň slouží i jako zahrady vzdělávací a odpočinkové. 

Druhy zahrad 

Součástí zahradního komplexu je například Klášterní zahrada, které měla v historii ryze praktický význam a sloužila k hospodářským účelům příslušného kláštera. Je pro ni typická pravidelnost a maximální funkčnost jednotlivých částí a zároveň určitý duchovní rozměr. Hned vedle se nachází Bílá zahrada, jež byla ve středověku součástí klášterní zahrady a místem, kde mniši nacházeli klid k rozjímání. 

Navštívit můžete ale i Orientální zahradu, Zahradu jedlých rostlin nebo klasickou zeleninovou, ovocnou či mnoho dalších zahrad, včetně sadu ovocných dřevin, lánu levandule nebo arboreta. Atraktivitu zahrad zvyšuje také přítomnost různých hospodářských zvířat, včelích úlů a děti zaujme i bludiště vytvořené z vysazených rostlin. 

Zahrada v zimě
Info ikona

Promyšlená výsadba v zahradách Botanicus dokládá, že zahrada může vypadat zajímavě i během zimy.

Suroviny do kosmetiky i kuchyně 

Pěstování rostlin, bylin, ovoce a zeleniny v zahradách slouží k místní výrobě extraktů, výluhů a olejů. Bezprostřední blízkost zahrad a výrobního areálu zaručuje okamžité zpracování rostlin, a proto jsou např. extrakty vyráběny z čerstvých bylin, nikoli sušených. Rostlinný materiál přitom Botanicus používá nejen do kosmeticky, ale i potravinářských výrobků, jako jsou marmelády nebo chutney. Všechny potraviny se navíc vyrábějí v malých várkách tak, aby byly co nejvíce zachovány jejich přirozené vlastnosti. 

Z návštěvy Botanicusu je tak možné si odnést nejen zážitky, ale i větší či menší drobnosti, které každého potěší. Centrum řemesel i bylinné zahrady jsou otevřeny vždy od konce dubna do konce září. Více informací naleznete na www.botanicus.cz.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada