Jak vysazovat cibuloviny ve stylu lasagne

Italský pokrm lasagne se vyrábí střídáním těstovinového plátu, omáčky a masa, příp. sýru nebo zeleniny. Označení lasagne se ale postupem času vžilo i pro výsadbu okrasných cibulovin ve vrstvách.

Na záhony i do květináčů 

Stačí zvolené druhy zasadit do správné hloubky. Květy raně kvetoucích ve vyšších vrstvách pak postupně vystřídají hlouběji vysazené druhy nebo odrůdy, které kvetou později.

K sázení cibulí ve vrstvách navíc nepotřebujete velké záhony. Stačí malá plocha nebo jen nádoba. Postup je jednoduchý. Kromě cibulí zvolených druhů potřebujete pouze zahradní zeminu či kompost, při sázení do velkého květináče s odtokovým otvorem i hliněné střepy nebo menší kamínky na dno.

Nádoby k výsadbě
Info ikona

K výsadbě můžete použít záhon, květináč nebo proutěný koš. Ten ale vyložte proděravělým igelitem.

Foto: iBulb

Výsadba krok za krokem 

Do nádoby nejprve uložte drenážní vrstvu ze střepů nebo kamínků, na ni pak asi 10 cm vysokou vrstvu zahraní zeminy či kompostu. Poté vysaďte nejspodnější cibule. Sázejte je blízko sebe, aby výsledný dojem působil bohatě. Cibule pak zakryjte 5 cm substrátu a vysaďte další vrstvu cibulovin s rozestupy kvůli níže vysazenému druhu. Následně ji opět zasypte zeminou či kompostem. Stejně postupujte u třetí i čtvrté vrstvy a květináč zaplňte až po okraj. Půdu nakonec mírně utužte a vše zalijte. Zálivku občas opakujte i během zimy, aby cibule příliš nevyschly. 

Výsadba na zahradě se od té do květináče liší jen místem a nutností vykopat dostatečně hluboký záhon. Drenáž není na většině zahrad potřeba.

Tip na modrobílou kombinaci 

Do vrstev můžete použít všechny druhy cibulovin, volte ale odrůdy rozkvétající postupně. Pro začátek pro vás máme recept na modře a bíle kvetoucí výsadbu, která se hodí jak na záhon, tak do květináče. 

  • Spodní vrstva: tulipán (Tulipa) 'Boston', 'Green Wave'. 
  • Prostřední vrstva: hyacint (Hyacinthus) 'Blue Jacket', narcis (Narcissus) 'Ice King', 'Sir Winston Churchill'. 
  • Horní vrstva: sasanka (Anemone coronaria) 'Lord Lieutenant', sasanka rozkošná (Anemone blanda) 'Blue Shades', kosatec síťkovaný (Iris reticulata) 'Harmony', modřenec (Muscari), ladoňka sibiřská (Scilla siberica).

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada