Jak se postarat o řezané tulipány

O rady a tipy, jak s řezanými tulipány nejlépe zacházet, se s námi podělila Kateřina Hemerle, zakladatelka Florea.cz, největšího e-shopu s květinami u nás.

Vysaďte si letos na podzim méně známé druhy cibulovin

Tulipány kupujte jedině čerstvé 

Čerstvé tulipány poznáte podle listů a stonků, které musejí být zelené. Ne žlutozelené, ale svěže zelené – každá odrůda má trochu jinou barvu. Podstatný je i tonus, pružnost pletiv, rostliny by neměly působit zavadle. Zkontrolovat můžete i tyčinky uvnitř květů, které by měly být pevné. Dokladem čerstvosti jsou rovněž pevné korunní plátky tulipánů.

Stonky tulipánů seřízněte šikmo

Po přenesení domů vložte stonky pod tekoucí studenou vodu a pod úhlem 45 °C je seřízněte ostrým nožem alespoň o centimetr. Tulipány ve váze přijímají hodně vody a šikmým řezem zvětšíte plochu, kterou ji nasávají. Rostliny uvítají rovněž chlad, proto do vody ve váze přidejte několik kostek ledu. 

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Pro tulipány zvolte vysokou vázu 

Málokdo ví, že tulipány rostou i ve váze, a navíc kopírují její tvar. Pokud tedy vyberete vysokou vázu, tulipány nebudou mít tendenci svěšovat květy. Tulipány zůstanou také vzpřímené, pokud je poté, co povyrostou, znovu seříznete. 

Vodu měňte tulipánům denně 

Aby vám tulipány vydržely ve váze dlouho, měňte jim vodu nejlépe každý den. Při této příležitosti jim můžete vždy znovu seříznout stonky. Do vody se doporučuje přimíchat i slabý dezinfekční roztok. 

Propásli jste podzimní výsadbu cibulovin? Nevadí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada