Vysaďte si letos na podzim méně známé cibuloviny

Máte na záhonech a v květináčích rádi překvapení? Tak využijte cibuloviny. Místo „klasiky“ (pro někoho možná trochu okoukané), jako jsou tulipány, narcisy nebo šafrány, vybírejte z méně často vídaných druhů a odrůd. Možná vás překvapí, jak je říše zahradních cibulovin rozsáhlá a rozmanitá – a platí to pro slunné skalky, stejně jako pro polostinné plochy pod stromy. 

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Vysaďte si řebčíky nebo ladoníky 

Jak by se vám líbil třeba tajemně působící řebčík perský (Fritillaria persica)? Rostlina, která dosahuje výšky 75 až 90 cm, nachází nejlepší podmínky pro růst ve slunných záhonech s propustnou půdou a výborně se snáší i s dalšími cibulovinami. Fantastického efektu docílíte s růžovými tulipány v kombinaci s oranžově a žlutě kvetoucím řebčíkem královským (Fritillaria imperialis). Pokud chcete mít jistotu, že se řebčík objeví i následující jaro, vyjměte po zatažení listů cibule z půdy a až do výsadby v září je uskladněte na teplém místě. 

Pohled upoutají i modré trsy ladoníku (Camassia) – ať už na trvalkovém záhonu, nebo spolu s narcisem bílým (Narcissus poeticus  Recurvus) na přírodně pojatých plochách. Klíčem k úspěchu je humózní a na jaře dostatečně vlhká půda. V zahradě se pak šíří samovýsevem – přesévá se.

Řebčík: cibulovina s kostkovanými květy

Kandíky sázejte do polostínu 

Víc pozornosti by si zasloužil také kandík (Erythronium). V sortimentu zahradnictví se najdou druhy a odrůdy kvetoucí žlutě, bíle nebo růžově – a pro majitele polostinných zahrad jsou to skryté poklady. Dobře se kombinují s bohyškami (Hosta) a modrým pomněnkovcem (Brunnera).  

Protože podlouhlé cibule kandíku na rozdíl od cibulek tulipánů nemají ochranné vrstvy, měli byste je hned potom, co je koupíte, zasadit 10 cm hluboko do kypré humózní půdy. Nastláním několika centimetrů vysoké vrstvy listovky ochráníte cibule před mrazem. Kandíky postupně tvoří mnoho dceřiných cibulí, a časem se tak rozrůstají do velkých trsů. Na jaře a v říjnu je přihnojte organickým hnojivem s vyšším obsahem draslíku. 

Který z modřenců si do zahrady vysadit?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada