Tulipány na záhonu i ve váze

Tulupány od cibulky do odkvětu

Cibule tulipánů (Tulipa) se vysazují na podzim na slunné místo s propustnou půdou. Dáte-li je do propustných výsadbových košů, ochráníte je před hraboši a zabráníte stahování hlouběji do půdy. Jakmile na jaře vyraší, přihnojte je plným hnojivem – naneste ho kolem rostlin a lehce zapracujte do půdy. Květy po odkvětu odlomte, ale listy nechte zatáhnout. Živiny se přesunou do cibulí a budou využity při kvetení v příštím roce. Dlouhověké jsou mnohé odrůdy Darwinových a liliokvětých tulipánů a také botanické tulipány.

Trvalkové kombinace na celý rok

Tulipány vypadají na jaře úchvatně, ale už při výsadbě je dobré mít na paměti také dobu po jejich odkvětu. Díky doprovodným rostlinám by měl být záhon atraktivní, i když tulipány časem zatáhnou. Vhodným doprovodem jsou proto trvalky, které rozkvétají po tulipánech. Zvolit můžete např. půdopokryvnou škornici (Epimedium), dále bohyšky (Hosta) s atraktivními listy, pomněnkovec (Brunnera) s modrými květy nebo srdcovku (Dicentra).

Tulipány jako součást jarních misek

Zahradnictví nabízejí už koncem zimy rychlené nakvetlé tulipány v květináčích. Jimi pak můžete – v kombinaci s narcisy, prvosenkami nebo violkami – osázet pestrobarevné jarní misky nebo vyplnit proluky na záhonech, kterým chybějí barvy. Tyto cibuloviny jsou přitom podivuhodně odolné a bez poškození přečkají dokonce i pozdní mrazy.

Jak prodloužit trvanlivost tulipánových květů

Čerstvě uříznuté stonky tulipánů rostou i ve váze a už po několika dnech pak často nepěkně visí přes okraj vázy. Tomu můžete zabránit tím, že je pod květem lehce podélně naškrábnete nožem. Kromě toho je vhodné každý den či obden měnit vodu ve váze.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada