Vánoční dárky za pár korun, které udělají nevyčíslitelnou radost. A zvládnete je vyrobit sami doma na poslední chvíli

Pečený čaj

Před pár lety zažil pečený čaj obrození a od té doby se drží na předních příčkách oblíbenosti. Navíc je to skvělý jedlý dárek, ve kterém zužitkujete ovoce z léta schované v mrazáku, když budete chtít.

Budete potřebovat: 1 kg libovolného ovoce (větší kousky na drobno nakrájejte a zmrzlé nechte nejprve povolit), 600 g cukru krupice, citron nakrájený na kousky (lepší je bez chemicky ošetřené kůry, můžete ho pak použít celý) a koření (skořice, hřebíček, badyán).

Všechny suroviny promíchejte, dejte do pekáčku a pečte v rozpálené troubě cca půl hodiny za občasného míchání. Poté naporcujte do čistých horkých sklenic, pevně uzavřete a nechte vychladnout vzhůru nohama. Po vychladnutí sklínky dozdobte a můžete vesele rozdávat.

Domácí marmeláda
Info ikona

Domácí marmeláda

Je dost možné, že ji ani nebudete muset vyrábět a stačí pro ni sáhnout do vlastní spíže, jestli jste v létě proměňovali ovocnou úrodu ze zahrady do podoby sladkého rosolu. Přes víčko přetáhněte kousek juty, přivažte režným provázkem nebo červenou mašlí a křídovou fixou napište na sklenici, co se v ní skrývá. 

Stejnou radost jako marmeláda udělá cokoliv zavařeného. Lidé domácí výrobky milují a když bude obdarovaný vědět, že se ve sklenici schovává vaše úroda ze zahrádky, bude chtít okamžitě ochutnat.

Baby pokojovka

Ideální čas na přesazování pokojovek už je sice za námi, ale to nevadí. Nastal čas nouze a když je potřeba vytvořit dárek, výjimky jsou povoleny. Projděte si doma parapety a omrkněte své pokojovky, jestli nějaká nepustila šlahouny nebo oddenky. Ráda to dělává pilea, zelenec nebo aloe vera. Nemáte? Odštípněte kousek rýmovníku nebo šplhavnice. Obě tyto rostliny zakoření i z kousku a zvládnou to přímo v substrátu (jen je nesmíte zapomenout zalévat). Malou sazeničku zasaďte do mini květináčku a schovejte do roztomilého obalu. 

Diy krmení pro ptáky
Info ikona

Lojové koule pro ptáčky

Proč kupovat lojové koule, když si je můžete vyrobit doma. Kvalitnější a zábavnější. Ono, co si budeme povídat, ptačí koule v plastové síťce jsou často o zdraví a malí opeřenci si z nich nezřídka odnášejí pošramocené nohy. Když jim vytvoříte kouli (nebo jiné tvary) doma, připevníte provázkem a zavěsíte, bude výsledek dokonalý. A nebo můžete směsí naplnit starý hrneček, do něj vložit klacík jako přistávací bidýlko a zavěsit na strom.

Příprava domácí směsi pro ptáky je extrémně jednoduchá. Stačí vyškvařit (nebo rozpustit) hovězí lůj nebo nesolené vepřové sádlo (případně rozpustit kokosový olej), přisypat směs sušeného zrní, ořechů a ovoce (směsi koupíte ve zverimexu nebo hobby marketech, použít ale můžete semínka, ořechy i ovoce z vlastních zdrojů), promíchat a naplnit do hrnečku nebo venku v chladu koulet koule.

Semínka pro rozkvetlou zahradu

Patříte mezi ty, co nedokážou projít kolem odkvetlé rostliny, aniž by sebrali semínka? Pak máte nejspíš skvělý základ pro úžasný dárek. Od každé rostlinky, kterou máte v podobě semínek, jich pár odsypte do papírového minisáčku, krasopisně popište (můžete označit jen názvem nebo popsat i způsob pěstování), vložte do malé krabičky a převažte lýkem, provázkem nebo ozdobnou mašlí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada