Ideální čas pro přesazování pokojovek se pomalu krátí. Poradíme, jak na něj krok za krokem

Kdy je nejlepší čas na přesazování

Důležité je respektovat životní cyklus rostlin. Na podzim a v zimě je období vegetačního klidu. I pokojovky ubytované na interiérovém parapetu to vědí a v této době odpočívají. Naopak na jaře a v létě si užívají sluníčko a rostou jak o život, a právě tento čas je na přesazování ideální.

Mulčovací kůra: jak ji správně použít, aby zahradě prospěla a rostliny nepoškodila

www.nkz.cz

Jak poznat, že je čas na přesazení

Většina rostlin dá o své potřebě přesadit důrazně vědět. Nejčastěji tak, že jim začnou prorůstat kořeny drenážními otvory na dně květináče, pak se nezřídka stane, že neodtéká voda z květináče a substrát zůstává dlouho vlhký nebo rostlině začnou žloutnout listy.

Ideální čas pro přesazování pokojovek
Info ikona

 

Jak správně přesazovat rostliny běžné velikosti

1. Pořiďte si nový květináč. Měl by být o jednu velikost větší (nebo v průměru o 5 cm větší) než ten původní. Neusnadňujte si práci výrazně větším květináčem, rostlina by mohla mít z nečekaně velkého prostoru šok. Dejte si také pozor na dostatek drenážních otvorů na dně květináče. Vybírat můžete buď z plastových (a ty pak usadit do ozdobných obalů) nebo sáhněte po ozdobném květináči a podmisce.

2. Pokojovky nepřesazujte do zahradní zeminy. Je často příliš těžká, a navíc je dost možné, že byste si domů přinesli škůdce. Vhodnější je substrát koupit, většina pokojovek se spokojí s univerzálním pro pokojové rostliny.

3. Asi půl hodiny před přesazováním rostlinu důkladně zalijte. Díky vodě bude kořenový bal kompaktnější a půjde snadněji vyndat z původního květináče.

Oživte své záhony: rostliny, co vypadají nádherně i v hluchém období

www.nkz.cz

4. Na dno nového květináče nasypte vrstvu substrátu. Rostlinu vyjměte z původního obalu (otočte ji vzhůru nohama a uchopte ji za bázi stonků), jemně uvolněte obtočené kořeny a vydrolte starou zeminu.

5. Rostlinu usaďte do květináče na vrstvu nového substrátu, dejte si pozor, aby kořenový bal zůstal nejméně 1 cm pod okrajem květináče. Vznikne tak prostor pro zachycení zálivky, než se vsákne do substrátu. Do substrátu se nesnažte schovat vzdušné kořeny, pokud je rostlina má.

6. Všechny mezery mezi kořeny a květináčem pečlivě a jemně vyplňte novým substrátem, lehce jej stlačujte, ať nikde nezůstanou vzduchové bubliny.

7. Odstraňte všechnu zeminu z listů a rostlinu zalijte.

8. Některé rostliny jsou bezprostředně po přesazení skleslé, není to ale důvod k panice. Většinou se během několika málo hodin vzpamatují.

Ideální čas pro přesazování pokojovek
Info ikona

 

Jak přesadit rostliny v obřích květináčích

Velké stromky nebo keře nejspíš nedokážete přestěhovat do nového obalu, proto volte cestu oživení substrátu.

1. Pokud to jen trochu jde, vyjměte rostlinu z květináče a zastřihněte jí (ostrými zahradními nůžkami) kořeny na bocích a vraťte ji zpět.

2. Lžící nebo malou lopatkou odstraňte vrchní vrstvu starého substrátu (odeberte tolik, kolik vám rostlina umožní, než narazíte na kořeny).

3. Dosypte čerstvý substrát (můžete ho promíchat s pomalu se uvolňujícím hnojivem) do výše maximálně 1 cm pod okraj květináče.

4. Zalijte

Zdroj: Zdravé pokojové rostliny (ISBN: 978-80-7549-636-2), Pokojové rostliny v praxi (ISBN: 978-80-7617-778-9)

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada