Naučte se semenařit: Dávný rituál našich předků, díky kterému ušetříte za sazenice

Kdy sklízet semena

Semena jednotlivých rostlin dozrávají postupně během celého léta i podzimu. K jejich sběru si vyberte slunný den, aby byla řádně vyschlá. Sbírejte je podle druhů v okamžiku, kdy jsou připravená k vyloupání. Průběžně sledujte odkvétající rostliny, kterým nejdříve žloutnou natě. Následně lusky nebo tobolky se semeny usychají, a nakonec se zbarví do světle hnědého odstínu. Tehdy nastává správný čas pro průběžnou sklizeň semen. Na jedné rostlině obvykle nedozrávají semena najednou a je tedy zapotřebí ta zralá vždy včas sklidit, aby nevypadala na zem.

Sklízet můžete nejen semena bylin, keřů nebo zeleniny, které máte v zahradě. Také ve volné přírodě najdete mnoho zajímavých rostlinných druhů, které lze s úspěchem pěstovat. Patří mezi ně zejména bylinky, jako jsou divizna, řebříček, heřmánek či řepík. Při toulkách přírodou si lze rovněž nasbírat semínka pro založení květnaté louky. Dívejte se pozorně kolem polních cest a v lukách, najdete zde například máky, kopretiny, chrpy nebo půvabné zvonečky. Nikdy ale nesbírejte ohrožené chráněné druhy a odnášejte si pouze přiměřené množství semen.

Mák
Info ikona

Způsoby sběru semen

Ke sběru semínekbudete potřebovat: zahradnické nůžky, papírové sáčky, proutěný košík nebo plátěnou tašku, případně rukavice. Nejjednodušší metodou je ostříhat celá zralá květenství či natě a podle druhů vložit do papírových sáčků. Následně lusky a tobolky v sáčcích rukama nebo dřevěným válečkem rozdrtit, potom za pomoci sítka (cedníku) s adekvátně velkými otvory oddělit nečistoty a zbylé části rostlin od semen.

Mák2
Info ikona

Další snadný způsob spočívá v tom, že na zemi rozprostřete látku a vydrolíte do ní semena buď ručně, nebo natě a lusky rozšlapete. Poté opět za pomoci cedníku oddělíte zbytky rostlin od semínek. U plodů vyndejte semena z dužniny, propláchněte je v cedníku vodou, nechte je dobře uschnout na pečícím papíře a teprve pak uložte. K uchování semen použijte papírové sáčky, které dobře označte jménem rostliny a datem sběru. Vložte je do papírové krabice, kterou uzavřete a uchovejte je v suchu a temnu.

Na co je potřeba dávat si pozor

Některá semena je potřeba dodatečně nechat přejít mrazem (botanické růže, plaménky, skalničky), překvasit, ponechat v chladu nebo nabobtnat. Jde o procesy, kterými by přirozeně prošla v přírodě a bez nichž nevzejdou. Další úskalí přináší semena F1 odrůd hybridní zeleniny (rajčata, okurky…), která jsou speciálně vyšlechtěna. Tato semena nemá smysl sbírat, neboť vzešlé rostliny by neměly vlastnosti původních odrůd. Pozor si také dejte na dýně, cukety a jiné tykve. Jde o cizosprašné rostliny, které se velmi snadno kříží.

O přírodním cyklu semen v zahradě

Od pradávna naši předkové sbírali semena rostlin, aby je mohli opět zasít a vrátit přírodě. Jde o starý rituál, jímž se uzavírá kruh zrození, úrody, sklizně a odpočinku. Vyzkoušejte si jej nyní ve své zahradě i vy. Nezapomeňte rostlinám poděkovat za všechny dary, které přináší, a těšte se na hojnost, kterou vám přinesou v dalším roce. Zažijete plno radosti, k tomu pocit uspokojení ze smysluplné zábavné činnosti, která přináší radost.

Zdroj: DOWDING, Charles a Stephanie HAFFERTY. Zahradničení bez rytí, aneb, Jak jednoduše a v souladu s přírodou pěstovat, skladovat a využívat vlastní úrodu. Přeložil Jan BRUŽEŇÁK, přeložil Sabina POLÁKOVÁ. V Praze: Rybka Publishers, 2019. ISBN 978-80-87950-70-8.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada