Víkend láká do Experimentální zahrady pod Blaníkem, kde pěstují bylinky s láskou a bez chemie v duchu tradic prababiček

Tedy ukrývá je možná příliš silné slovo, protože Experimentální zahrada pod Blaníkem spolu s ostatními pozemky v rámci projektu se rozkládá na téměř 2 hektarech půdy. Založena byla v roce 2016 občanským sdružením Přátelé bájné hory Blaník doslova na zelené louce a postupně ji budovala nadšená parta dobrovolníků spolu s majiteli Karolínou Joskovou a Danem Navrátilem. Na rodinné bio farmě se tu pěstují především léčivé bylinky v BIO kvalitě, vše probíhá v duchu tradic prababiček a podle zásad ekologického zemědělství. Dřina to musela být obrovská, ale výsledek je pro všechny určitou formou satisfakce: "Chtít v dnešní době založit něco veřejně přístupného, je takové malé bláznovství. A to, že se to podařilo, považujeme za obrovskou výhru,” říká Karolína Josková, majitelka farmy, za všechny zúčastněné.

Kromě 80 druhů bylinek a několika druhů záhonků tu najdete ovocný sad i tábořiště, kde můžete přespat, když vás zdejší krajina chytne za srdce. A to se stane velmi snadno. Západ nad horou Blaník je totiž dechberoucí a pobyt v divoké relaxační zahradě na vás bude mít tak blahodárné účinky, že se vám nebude chtít pryč. 

Zastavit se tu ale můžete kdykoliv během roku třeba jen na skok a odvézt si bylinné směsi nebo přírodní kosmetiku vyráběnou ručně výhradně z místních bylinek. 

Program o Víkendu otevřených zahrad 10. a 11. 6. 2023

Víkend otevřených zahrad v Experimentální zahradě pod Blaníkem nabídne samozřejmě mnohem víc než procházku mezi záhony s voňavými bylinkami.

Na oba dny je připraven program od 13 hodin, v sobotu končí v 17, v neděli v 15. 

Každou celou hodinu startuje komentovaná prohlídka, připraveny jsou aktivity pro děti (např. poznávání bylinek, semínek nebo přesazování sazeniček), otevřený bude obchůdek s přírodní kosmetikou, bylinnými produkty a sušenými bylinkami. A kdo bude mít zájem, může si nasbírat bylinky pro vlastní potřebu rovnou ze záhonů.

Experimentální zahradu pod Blaníkem najdete za obcí Karhule na úpatí hory Blaník.

Zdroj: Experimentální zahrada pod Blaníkem, Vikendotevrenychzahrad.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada