Historie svátku otevřených zahrad sahá do Velké Británie, kde tato tradice vznikla v roce 1998. K nám ji přenesl v roce 2010 Národní památkový ústav, pod jehož záštitou probíhá dodnes. Z původních 3 přihlášených zahrad se jejich počet loni rozrostl na 242 a už teď je jasné, že v roce 2023 jich bude ještě víc.
Proč jít okukovat cizí zahrady?
Na tuhle otázku by mohla být jednoduchá odpověď: protože to všichni beztak děláme a navíc moc rádi. Mezi Čechy se nejspíš nenajde nikdo, kdo by při procházce nekoukal přes ploty.
O Víkendu otevřených zahrad nemusíte jen nakukovat přes plot, ale rovnou vzít za kliku vrátek a přijít na návštěvu. Opravdu! Přístupné budou běžně nepřístupné soukromé zahrady, ale zapojí se i klášterní zahrady, parky nebo veřejná prostranství, která se v průběhu těchto dvou dnů představí trochu jinak, než je běžně znáte.
Co od otevřených zahrad čekat?
Cílem projektu je šířit nadšení pro zahradničení, ale také zvyšovat povědomí o zahradním umění, architektuře, různých přístupech k péči o zeleň… Každá zahrada je unikát, stejně tak její majitelé. Takže někde se budete moci kochat geometrickými tvary a pečlivě promyšlenými kompozicemi, jinde se vám bude tajit dech nad krásnou divokostí přírodních zahrad.
Skvělou zprávou je, že většina zahrad nejen otevře své brány, ale často si také připraví pro návštěvníky speciální program. Ve veřejných prostorech jsou to obvykle netradiční komentované prohlídky, koncerty nebo divadlo, majitelé menších a soukromých zahrad vás (i vaše děti) velmi rádi vtáhnou do dění prostřednictvím dílniček, workshopů, sběru a zpracování bylin nebo sázení. A nabídnou vám k tomu třeba i malé občerstvení.
Kolik to stojí
Vstupné je v režii jednotlivých zahrad, a proto se někam podíváte zadarmo, jinde zaplatíte menší vstupné. To je většinou koncipované tak, aby pokrylo náklady na doprovodný program.
Na jaké zahrady se letos můžete těšit
Jedním slovem rozmanité a naplánovat si, do které vyrazíte, můžete v interaktivní mapě na webu vikendotevrenychzahrad.cz a na webu jednotlivých zahrad.
Národní památkový ústav se zapojí neoficiálně už s předstihem, když ve čtvrtek 8. června slavnostně otevře zrekonstruovanou oranžerii zámku Letohrad. Tradičním účastníkem je Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži, v bylinkové zahradě hospitálu Kuks proběhne komentovaná prohlídka, stejně tak ve Vile Stiassni v Brně.
Čím dál tím větší část zapojených zahrad tvoří ty přírodní a divočejší. Ekologický způsob zahradničení představí ve svých ukázkových zahradách Přírodní zahrady, z. s., nemůžeme nezmínit Krafferovu zahradu v Jindřichově Hradci, která je svým způsobem unikátní a mnoho informací můžete načerpat i v komunitních zahradách pod hlavičkou spolku Kokoza.