Jak osázet bylinkový záhon

Nabídka předpěstovaných bylin je veliká, nekupujte ale bezhlavě, co se zrovna nabízí. Zamyslete se, které z bylinek opravdu využijete a které chcete spíše pro okrasu a doplnění záhonu. U mnoha druhů je navíc v prodeji několik barevných nebo chuťových variant. 

Které bylinky vysadit a kam

Jako lem záhonu se hodí například intenzivně vonící mateřídouška citronová dorůstající jen do 10 cm, jejíž žlutě lemované listy vnesou do záhonu vítanou pestrost. Stejně ozdobná je i mateřídouška kmínová (Thymus herba-barona), která navíc snáší sešlap, zvláště v kombinaci s polejí obecnou (Pulegium vulgare) označovanou také jako máta polej. 

Zrovna v případě máty se vyplatí prohledávání katalogů zahradnictví specializovaných na bylinky. Do středu záhonu volte vždy odrůdy, které tolik netíhnou k rozrůstání a nebudou utlačovat sousedy, například jablečnou, jahodovou nebo zázvorovou mátu. 

K problematickým rostlinám mohou patřit i různé druhy pelyňku, jejichž kořenové výměšky brzdí růst jiných rostlin. Proto je vysaďte raději stranou. Jednoleté byliny vysazujte každým rokem na jiné místo. Taková změna je dobře možná, pokud pro bazalku, kopr, kerblík a roketu vyhradíte místa na okraji záhonu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada