Víkend otevřených zahrad 2023: soukromá zahrada „Arboretum ve skořápce z ořechu“, vás naprosto uchvátí

Zajímavá je již samotná historie zahrady

Romantická vila, která je dominantou zahrady, pochází z roku 1921 a pro svoji rodinu ji nechal postavit první majitel Josef Novák. Tehdy byla zahrada osázena hlavně ovocnými stromy, významnou plochu zaujímaly i záhony zeleniny a vše sloužilo především pro potřebu hotelové kuchyně a hostů. Z této doby se dodnes zachovaly v zahradě dva staleté červené buky, které se nachází před vilou. V roce 1931 nemovitost získal nový majitel, pražský architekt Václav Šurovský, který ji užíval jako letní byt. Právě on zde provedl některé barokizující stavební úpravy interiéru i exteriéru, z nichž nejnápadnější je dodnes perfektně zachovaná fasáda.

Původní skleník, bazén i francouzská zahrada jsou stále dochovány

Z roku 1936 je stále dochován skleník, který sloužil k pěstování květin a také zahradní bazén, rovněž v původním stavu, který je pouze opatřen modernějším filtračním zařízením. Tehdejší majitel, Václav Šurovský, provedl také parkové úpravy, kde za zmínku stojí stále dochovaná francouzská zahrada před vilou.

Zenová zahrada v japonském stylu
Info ikona

Zenová zahrada v japonském stylu vás okouzlí

Naleznete zde také dřevinu známou jako „prsty mrtvého muže“ nebo nejmohutnější strom na světě

Majitelé si kladli za cíl, aby vzniklo místo plné klidu a pohody, aniž by museli vyhledávat vzdálené destinace. Díky známému dendrologovi panu Ing. Zdeňku Blahníkovi a manželům Brdičkovým, vzniklo arboretum s unikátní sbírkou jehličnanů a vzácných listnatých stromů. Najdete zde zcela ojedinělou sbírku dřevin z Patagonie, Ohňové země a hor Tasmánie, která čítá 370 druhů dřevin a 150 druhů trvalek. Velmi unikátní je dřevina známá jako „prsty mrtvého muže“, které jsou kupodivu jedlé, Toreja kalifornská ze Sierra Nevady, Patisovec čárkovitý, který přirozeně můžete spatřit pouze na pár místech ve Vietnamu a sekvojovec obrovský, nejmohutnější strom na světě, který vás svojí majestátností úplně, a to doslova, pohltí.

Jak ale tvrdí sám majitel, stále je co zlepšovat. Základním pravidlem však stále zůstává, že sbírka dřevin nesmí rušit původní architektonické řešení, ale naopak je nevtíravě zdůraznit.

Využijte možnosti odborného poradenství přímo od majitele

V rámci návštěvy máte možnost odborného poradenství přímo od majitele, který dokáže hodiny a hodiny velmi poutavě vyprávět o rostlinách, motýlech a dalších obyvatelích zahrad.

Zahradu najdete v Říčanech, ulice Bezručova 56 a je otevřena v sobotu 10.6. a v neděli 11.6.2023 vždy od 8:00 hod. do 20:00 hod.            

Brána Torii nesmí chybět
Info ikona

Brána Torii nesmí chybět, dozvíte se o ní v tajemné legendě

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada