Chcete, aby vám květiny ve váze vydržely co nejdéle? Tak tohle určitě nedělejte. Dozrávající ovoce a další rady floristů, čeho se vyvarovat

Květiny jsou krásné, křehké a pomíjivé, a podle toho je nutné s nimi zacházet. Pokud je jen dáte do vázy s vodou a dál se o ně už nebudete starat, začnou svou krásu ztrácet za pár dnů. Jestli to ale není váš případ, přečtěte si, čemu byste se měli vyhnout. 

Zrající ovoce a cigaretový kouř kyticím nesvědčí 

Předně postavte vázu s květinami dál od zrajícího ovoce. Při dozrávání plodů se totiž uvolňuje do vzduchu etylen, který uspíší odkvetení rostlin, a tím zkrátí nejen jejich krásu, ale i trvanlivost. 

Další z věcí, které ovlivňují životnost řezaných květin, a které můžete ovlivnit, je průvan. Ten vadí i rostlinám rostoucím v květináčích, natož pak těm ve váze. Vázu s květinami byste také nikdy neměli stavět na přímé slunce, které uspíší stárnutí kytice. To samé platí i pro cigaretový kouř a nadměrné teplo z topení (vadí jim i delší cestování v teple auta). 

Stárnutí květin může uspíšit i voda ve váze 

Trvanlivost květin ve váze zkracuje nevyměněná voda, to asi víte. Důvodem jsou bakterie, jejichž rozvoj navíc podporuje vyšší teplota vody. Čím teplejší vodu tudíž nalijete do vázy, tím rychleji se budou množit. 

Co vás ale možná překvapí je fakt, že třeba růže nemají rády příliš měkkou vodu. Dešťová voda ve váze je proto v jejich případě (a platí to i pro jiné květiny) kontraproduktivní. 

Vědět byste také měli, že třeba tulipány ocení nižší hladinu vody. Ve váze totiž ještě stále rostou a pokud mají hodně vody, rychle se vytáhnou a dříve opadají. 

Zdroj: autorka za použití informací společnosti Florea (florea.cz)

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada