Vánoční kaktus: jak zařídit, aby se obsypal květy právě na Vánoce. Klíčová je teplota 

Pro vánoční kaktus nastává období růstu a zálivky už v březnu a trvá do konce července. Rostlina během této doby potřebuje rozptýlené světlo, v létě ho můžete vynést i na balkon nebo na zahradu. Pozor ale na teploty, které by neměly klesnout pod 14 °C. Rostlina při nich sice není v ohrožení, ale na konci roku by nemusela vykvést. 

Pro kvetené vánočního kaktusu je klíčová teplota

Od poloviny srpna se doporučuje zálivku vánočnímu kaktusu omezit. Podzimní a zimní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 12–15 °C. Pokud rostlinu letníte, přeneste ji včas do domu nebo do bytu, ale počítejte s tím, že při pokojové teplotě 22 °C, poroste kaktus jen vegetativně a nepokvete.

Období květu (při nižších teplotách) může u kaktusu nastat od října do ledna (podle konkrétní situace). Jak ho správně načasovat na vánoční svátky

Jak načasovat kvetení kaktusu na Vánoce

Kromě nižší teploty jsou pro kaktus signálem ke kvetení i krátké dny. Dopřejte mu proto 6–8 týdnů (minimum jsou dva týdny) před Vánoci odpočinek v chladnější a tmavší místnosti (na chodbě) s uvedenými teplotami a minimální zálivkou (zalévejte jednou za dva týdny nebo rostlinu roste; sucho a chlad nasazení květů podporuje). 

Do tepla v pokoji rostlinu přesuňte až ve chvíli, kdy nasadí malá poupata. Pokud se poupata objeví na kaktusu moc brzy, ponechte rostlinu dál v chladu, který její rozkvět oddálí (teplo ho urychlí).  

Jelikož nemá vánoční kaktus rád změnu prostředí, vyberte mu v pokoji takové místo, na kterém zůstane až do odkvětu. V opačném případě by mohla poupata kaktusu opadat (s rostlinou raději ani neotáčejte). Zálivku zvyšte na jednou týdně (můžete do ní přidat i hnojivo), teplotu na 20 °C a kaktus častěji roste (vadí mu suchý vzduch). 

Jak se postarat o vánoční kaktus po odkvětu

Po odkvětu přesuňte vánoční kaktus zpět na chladné místo, kde byl v době před Vánoci. Zálivku mu opět omezte, stejně tak hnojení. Na jaře přesuňte rostlinu do bytu a ve druhé polovině května ven (ale pozor na nízké noční teploty). 

Po dvou až čtyřech letech rostlinu přesaďte, nejlépe v březnu. Kaktus si můžete také snadno namnožit z jeho listových článků (při teplotě 20–21 °C): každý článek je schopný zakořenit a samostatně růst. 

Zdroj: autorka za využití informací z publikací Zelení ježci a Pokojové rostliny

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada