Proč vám krásné růže z květinářství tolik nevoní: genetici odhalili důvod, šlechtitelé mění taktiku

Ano, je to tak, při nákupu vybíráme očima. Proto jsou růže šlechtěny především na produkci velkých a krásných květů. Rostliny navíc musejí být odolné vůči škůdcům a chorobám a řezané květiny by měly mít co nejdelší trvanlivost

Pro přežití šlechtěných růží není vůně důležitá

Zatímco plané růže lákají včely a další hmyz na své květy jejich vůní (vůně je tak pro tyto růže životně důležitá), šlechtěné růže určené k řezu nemusejí být opylované. A jelikož nemusejí nikoho z hmyzí říše vábit, vůni nepotřebují – není pro jejich reprodukci podstatná. 

Gen zodpovědný za odolnost vs. gen pro vůni

Vědci však už dokázali identifikovat gen, který je za vůni růží zodpovědný. Bohužel se ukázalo, že se špatně snáší s genem zodpovědným za odolnost růží vůči nemocem. A tak šla vůně stranou (doufejte, že jen prozatím). 

Vědci věří ve vyšlechtění odolné a vonné růže

Ti samí vědci totiž věří, že tento objev pomůže se šlechtěním takových růží, které budou nejen odolné a krásné, ale i vonné. A to aniž by bylo nutné zasahovat do genomu růží. Nebo byste si koupili geneticky modifikovanou růži? (V Evropě je zatím poptávka po geneticky modifikovaných růžích nulová.) 

Zdroj: florea.cz 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada