Odstraňování listů rajčat: kdy funguje jako prevence před plísní bramborovou a kdy rostlinám spíš škodí

Během léta jsou tak v zahradách překvapivě často k vidění rajčata, mluvíme o tyčkových rajčatech, která jsou od spodu „vyholená“, resp. úplně nebo částečně odlistěná. Taková rostlina má dolní část stonku bez listů, obvykle po první (nejspodnější) vijan rajčat, a listy se nacházejí až v horní části plodiny. Mírnější obměnou mohou být listy zastřižené na větší či menší velikost. Jaký má ale odlisťování důvod a je vůbec správné?

Zastřižené listy rajčat
Info ikona

Mírnější formou odlistění je zastřihávání listů, které by se však mělo provádět jen v příliš husté výsadbě rajčat.

Odlisťování rajčat jako prevence proti plísni

Jedním z důvodů odlisťování je prevence před plísní bramborovou. Ve snaze předejít jejímu výskytu odstraňují zahrádkáři rajčatům listy, na nichž se přítomnost plísně projeví nejdříve. Pravdou je, že se doporučuje preventivně odstranit nejspodnější listy rajčat, ale pouze v případě, že se dotýkají země.  

Rozumné je samozřejmě i odstraňování listů napadených určitou chorobou. Pěstitelé ale ve snaze své rostliny ochránit před plísní bezhlavě odstraňují všechny listy při výskytu jakékoli skvrny a nerozlišují přitom její původ. Ne vždy však musí jít o plíseň bramborovou, může se jednat například o projev určité disharmonie ve výživě rostlin, tzv. fyziologickou chorobu (abiotickou poruchu). 

Proč zbytečné odlisťování rajčatům škodí

Nevhodné a zbytečné odstraňování zdravých listů se však míjí účinkem. Pokud ho provádíte, připravujete rostliny o jejich asimilační plochu – v listech probíhá fotosyntéza (vznikají v nich látky, které rostlina potřebuje ke svému růstu a tvorbě plodů) a dýchání rostlin

Ve snaze obnovit listovou plochu se navíc plodina druhotně vyčerpává, místo aby vkládala veškerou energii do plodů. Nadměrným odstraněním listové plochy se tak připravíte o část úrody, plody budou dozrávat pomaleji a nebudou tak chutné

Ke zčervenání rajčata slunce nepotřebují

Dalším poměrně rozšířeným omylem totiž je, že ke zčervenání (nebo jinému vybarvení zralých rajčat) potřebují plody slunce. Není tomu tak, plody se vybarví i skryté ve stínu listů. Ty jim navíc zajišťují ochranu před spálením od slunce, nechráněná rajčata mohou také začít praskat. V listech navíc vznikají cukry, které dozrávajícím rajčatům dodají chuť. Odstraněním listů tak o ni plody připravíte. 

Kdy má odstraňování listů rajčat smysl

Existuje tedy situace, kdy je odlisťování rajčat během sezony na místě? Pokud máte rajčata vysazená příliš hustě a rostliny po dešti osychají pomaleji, protože mezi nimi skoro neproudí vzduch, je dobré sem tam mezi rostlinami odstranit list nebo nadměrně bujné olistění trochu zkrátit (stačí až začátkem srpna). Nezapomeňte ale, že prosvětlení porostu není to samé jako kompletní odlistění. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada