Video: návod, jak dosáhnout maximální sklizně rajčat a paprik. Zastřihněte jim vrcholy, jinak se zbytečně obíráte o úrodu

Kdy zaštípnout vrchol rajčat

Nejobvyklejší radou je, že čas na zaštípnutí rajčat je ve druhé polovině srpna, a to mezi 6. a 8. vijanem (patrem s plody). Samozřejmě záleží na odrůdě, některé by rostly až do nebe, kdyby mohly, jiné se spokojí se třemi vijany a dál už nerostou. Pokud tedy váš keříček nemá avizovaných 8 pater, klidně ho na vrcholu zaštípněte také, i u něj to má smysl. 

Zaštípnutí vrcholu totiž vede k tomu, že se rajče probudí a napne všechny síly k tomu, aby vyrobilo co nejvíc životaschopných semen, tedy zralých plodů, ve kterých se semena ukrývají. Energie začne směřovat dvěma směry: k dozrávání stávajících zelených plodů, čímž se zvýší šance, že do ochlazení (nebo nástupu obávané plísně) jich dozraje víc, a k nasazování bočních výhonů. Je proto důležité keříčky pravidelně obcházet a tzv. zálistky jim vylamovat. 

Chcete názornou ukázku, co teď s rajčaty a paprikami dělat? Podívejte se na naše video:

Abyste uchovali rajčata v co nejlepší kondici, průběžně jim kontrolujte listy. Plíseň se projeví nejprve na nich a pokud se tak stane, okamžitě je odstřihněte (čistými) nůžkami, ať se v rostlině dál nešíří. 

Střih rajčat
Info ikona


Paprikám odstraňte květy

I papriky patří do kategorie teplomilných rostlin. Sice je neohrožuje plíseň bramborová, velké naděje si ale nedělejte. S příchodem prvního mrazíku se odporoučí do paprikového nebe, růst zastaví už při ochlazení na 10 stupňů. Takže i u nich je důležité podpořit dozrávání plodů.

Někteří zahrádkáři zaštipují vrcholky i paprikám, a to rostlinám vyšším než 30 cm. Jestli se do toho pustíte, je na vašem zvážení, rozhodně ale doporučujeme na keříčcích nechat jen plody dorostlé alespoň do čtvrtky své finální velikosti. Ostatní nemají šanci dozrát (byť je můžete jíst i v minivelikosti), proto je odstraňte. To se týká i všech květů.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada