Tyhle zdánlivé maličkosti mohou pohřbít vaši sklizeň rajčat. Pozor na nevhodnou zálivku nebo zanedbanou prevenci plísně

Protřelí zahradníci vědí, že neexistuje rok, kdy by se dařilo veškeré zelenině. Každou sezónu jsou podmínky vhodné pro něco jiného a letos se zdá, že by mohly nahrávat výborné úrodě rajčat. Jak snažení přírody ještě podpořit?

Dejte si u rajčat pozor na plíseň

Plíseň bramborová je spolehlivým zabijákem rajčat a jakmile se objeví, horko těžko s ní něco uděláte bez kupovaných postřiků. 

Většina zahradníků se shodne, že relativně účinnou prevencí je mléčný postřik: stačí smíchat mléko a vodu v poměru 1:1 a aplikovat na celou rostlinu od shora až dolů jednou týdně. Lepší je používat farmářské mléko, které je nepasterované, jeho účinky jsou mnohem větší. 

Podívejte se, jak se o rajčata starat právě teď:

Nezapomeňte rajčata vyštipovat

Zatímco mladé sazenice tyčkových rajčat bez problémů jednou týdně obejdete a vylámete jim boční výhony, ty vzrostlejší už svádějí k tomu na tuto činnost zapomínat. Přehuštěné rostliny jsou ale náchylnější k napadení plísněmi a chorobami a zároveň hrozí, že se pod vlastní vahou zlomí.

Nemusíte s odstraňováním zeleně zůstávat pouze u vylamování bočních výhonů. Když vám přijde, že je rostlina až moc zarostlá, klidně ji trochu provzdušněte. Důležité je nechat jí alespoň polovinu listů, hrají nepostradatelnou roli ve fotosyntéze, stínění plodů a chuti rajčat.

Jak správně zalévat rajčata

Jestli jste propadli mulčování záhonů, je dost možné, že rajčata nemusíte vůbec zalévat. Dokážou kořenit dost hluboko a umí si brát vodu i z hlubších vrstev půdy. V nezamulčovaných záhonech je ale potřeba občas konev nebo hadici vzít do ruky. Ale opatrně! Když to jednorázově se zálivkou přeženete, rajčata vodu pošlou do plodů a ty rychle popraskají. Je proto lepší zalévat pravidelně a vyváženě, extrémům se obloukem vyhněte. 

Rajčata sklízejte průběžně

Tahle finta funguje u všech druhů plodové zeleniny: čím víc budete sbírat zralé plody, tím aktivněji bude rajče nasazovat nové plody a zrychlovat jejich zrání. Cílem každé rostliny je totiž rozmnožit se. Rajčata to dělají semeny, která zrají v plodech. Jakmile tedy sklidíte zralé plody, bude se snažit o další. Rozhodně na keříčcích nenechávejte plody přezrálé a nebo jakkoliv špatné, sklizeň by to zbytečně brzdilo.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada