Tápete, jestli saláty předpěstovávat nebo vysévat rovnou ven? Pojďte to konečně rozlousknout

Kámen úrazu nastává pro spoustu lidí ve chvíli, kdy jsou postaveni před dilema, jestli saláty vysévat rovnou ven nebo předpěstovávat. Důležité je vědět, že je to jedno. Je jen na vás, jaký způsob si vyberete, každý z nich má něco do sebe.

Sazenice salátu
Info ikona

Jaké jsou (ne)výhody předpěstovávání salátů

 • Saláty patří většinou mezi zeleninu, která klíčí při nízkých teplotách, většinou do 15 °C. Při vyšších už se jim moc nechce, proto se snadno stane, že vám doma nevyklíčí vůbec nebo nespolehlivě.

 • Oproti ostatním rostlinám potřebují saláty relativní chlad i po vyklíčení. Spolu s ním také vytrvale vlhký substrát a polostín. Pro sazeničky salátů tak budete muset doma najít jiné podmínky než pro ostatní zeleninu.

 • Než přesadíte sazenice do záhonu, měli byste je doma alespoň jednou přepikýrovat. To je u salátů lepší dělat až ve chvíli, kdy jim narostou dva páry pravých lístků.

 • Dejte si pozor při jednocení. Pěstitelé mají často při pikýrování tendence sázet salát příliš hluboko, takže pak snáz zahnívá a rozhodně mu to neprospěje.

 • Po přestěhování sazenic na záhon je menší riziko, že vám je sežerou slimáci. 

 • Stejně tak si při přesazení ven jednodušeji ohlídáte správné rozestupy a s trochou nadsázky už se o saláty nemusíte výrazněji starat (kromě zálivky).

Co z toho plyne? Pokud se rozhodnete, že si saláty předpěstujete doma, určitě jich vysejte dvakrát tolik, než potřebujete sazenic, protože bude hůř klíčit a je pravděpodobné, že se spousta sazenic “nevydaří”. Výhodou je, že do záhonu už přestěhujete vzrostlé sazeničky a snadněji si pohlídáte správné rozestupy.

Jaké jsou výhody a nevýhody přímého výsevu salátů do záhonu

 • Semínka můžete vysévat brzy zjara, jakmile bude venkovní teplota nad 10 °C, začnou klíčit.

 • Saláty mívají velmi drobná semena, proto je vysoká pravděpodobnost, že je vysejete příliš hustě. Počítejte s tím, že se nevyhnete jednocení sazenic. Plusem ale je, že i tuto drobotinu z protrhávání budete moci sníst.

 • Nemusíte se bát, že by saláty odspoda zahnívaly. Protože je už nebudete přesazovat, nehrozí, že by byly v zemi příliš hluboko. Sami si zvolí, kde začnou tvořit listy a hlávky.

 • Nejmenší sazeničky jsou nejvíc ohroženy nájezdy slimáků. A že jim tato křehká jarní zelenina náramně chutná…. Při přímém výsevu do záhonu si budete muset saláty mnohem víc hlídat a bránit je před nenasytnými slimáky.

 • I venku ohrožuje saláty sucho a na zálivku zapomenete snadněji než doma, kde máte sazenice na očích.

 • Díky venkovnímu chladnějšímu prostředí se nemusíte bát, že by sazenice “táhly” za světlem. Saláty z přímého výsevu bývají vitálnější a silnější než předpěstovávané.

Co si z toho vzít? Při přímém výsevu salátů do záhonu si usnadníte práci, je velká šance, že budou sazenice vitálnější a lepší, na druhou stranu je budete muset protrhávat, aby nebyl výsev příliš hustý. Také budete muset zeleninu pečlivěji chránit před slimáky, protože ty nejmenší sazeničky jsou vůči nim nejméně odolné.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada