Kolik, kdy a čím zalévat

Kolik závlahy na metr čtvereční

Zaléváte-li dostatečným množstvím, můžete také prodloužit intervaly mezi zálivkami, takže ušetříte vodu i čas. Jednoduché pravidlo říká, že jeden litr vody provlhčí jeden metr čtvereční do hloubky jednoho centimetru. Podle toho snadno určíte, jak vydatná by každá zálivka měla být: v trávníku stačí 10 litrů na metr čtvereční, v trvalkových záhonech 15–20 litrů, u dřevin raději víc. 

Kdy je nejlepší zahradu zalévat

Pokud jste na zahradě každý den, rozdělte si ji na dvě nebo tři oblasti a každý den zalijte jednu z nich. Nejste-li si jisti, zda už je nutné zalévat, rýpněte prstem do půdy a zkontrolujte, zda je vyschlá. Mají-li dřeviny a trvalky svěšené nebo zkroucené listy, měli byste je zalít co nejdříve. Trávník potřebuje vodu, když se sešlapaná tráva nenarovná ani po několika hodinách. 

Čím a jak rostliny zalévat

Zatímco na balkoně vystačíte s konví, v zahradě s květinovými záhony a travnatými plochami jsou nepostradatelnými pomocníky zahradní hadice, postřikovač a závlahové systémy. Rostlinám tento způsob prospívá: dostávají totiž vodu přímo ke kořenům a nesmáčejí se jim listy, čímž se snižuje riziko napadení houbovými chorobami.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada